sajtó 2013

:_(((((((( Fémkönnyek a festett arcon: megszűnik a honi underground- és extrémmetál fellegvárának talpköve
444.hu - 2013. május 23.

Váratlanul bejelentette megszűnését a Gorezone, a Tilos Rádió underground- és extrémmetálműsora. A Gorezone tizennégy (!!444!!!) éven át szórakoztatta a hazai underground- és extrémmetál-közönséget, sok hívet (és ellenséget) szerezve ennek az izgalmas ám igen ellentmondásos megítélésű műfajnak. A műsorkészítők közleménye szerint:

Úgy érezzük, a GOREZONE-nal elvégeztük a feladatunkat, azaz rendszeresen, a legjobb tudásunk és felkészültségünk szerint tájékoztattuk az Underground és Extrém Metal zenék rajongóit a hazai és nemzetközi színtér aktualitásairól (lemezmegjelenések, koncertek, élő interjúk stb.)

Hozzáteszik: El szeretnénk kerülni szakmailag az erőlködést is. TISZTELET A KIVÉTELNEK!!!

A Gorezone undeground- és extrémmetál-magazin utolsó adása május 27-én, hétfő este nyolc órától kezdődik. Június 3-tól a Gorezone helyét egy új, sokkal kevésbé kultikus metálműsor, az Undertakerz veszi át.

Búcsúzóul hallgassuk meg a Gorezone underground- és extrémmetál-magazin legendás szignálját ezen a linken.
Új Péter


DUE Médiatábor a Tilos Rádióban
due.hu

A DUE Médiatábora a témája kéthetente a Tilos Rádió hétfő esti műsorának. Báldy Péter és Szayly József egy-egy régi nyári tábori műsor kapcsán idézi fel a kezdeteket, és a műsor készítőivel is beszélgetnek
arról, hova vezetett az útjuk a médiatáborból.

A Tilos Rádió DUE-tábort felidéző műsora kéthetente hétfő este 18.30-kor kezdődik, és a 90,3-on fogható.

Az első adásban március 18-án meghallgathattunk egy 1994-es tábori műsort, amelyet Kuti Sándor segítségével digitalizáltak. A tábori műsor két készítője mesélt arról, hogy egykori rádiós táborozó kamaszokból mi lett azóta, mivel foglalkoznak ma, mire használták a táborokban megszerzett gyakorlatukat. Egyikük, Nagy Réka jelenleg a babaszoba.hu szerkesztője, illetve a Nők Lapja Ökoanyu blogját és rovatát írja.
Csernus János "Janox" ;pedig író, a Magyar Rádió Rádiószínházának szerkesztője. A műsor múltidéző is volt egyben, természetesen megszólaltak az akkori slágerek, felidézték a nagyvilág akkori híreit, eseményeit is.
Nem csak az éterben, hanem az interneten is hallgathatod a műsort a Tilos Rádió honlapján.


Allah nevében hackelték meg a Tilos Rádió weboldalát
hvg.hu - 2013. szeptember 23.

Valószínűleg tunéziaiak azok a hackerek, akik megtámadták a budapesti Tilos Rádió weboldalát. Az archívum és a hangfile-ok kivételével az egész site-ot letörölték, és üzenetet hagytak Allah nevében. Az üzemeltetők új oldalt fejlesztenek, de előtte megpróbálják megtalálni a biztonsági rést, amit a behatolók kihasználtak.

Hétfő hajnalban vették észre a felhasználók, hogy baj van a tilos.hu-val. Valószínűleg Izrael-ellenes tunéziai hackerek szúrták ki maguknak az oldalt, az üzemeltetők szerint valamilyen félreértésről lehet szó.

A támadók meghagyták saját weboldaluk címét, ami tele van vírussal. A hackercsoport Facebook-oldalának több mint 40 ezer követője van, ott dicsekednek el azzal, milyen oldalakat sikerült megbénítaniuk eddig.

A Tilos honlapjáról elérhető archívumhoz és hangfile-okhoz nem tudtak hozzáférni, azok legalább megmaradtak. Egy indexhonlap van most a régi helyén, ahol online hallgatható a rádió, és visszaállították a Tilos chatet is – tudta meg a hvg.hu Tóth Szabolcs webmestertől.

Az üzemeltetők próbálják betömni az oldal biztonsági réseit. Reggel írtak a hackereknek is, hátha elárulják, hol tudtak behatolni a rendszerbe. Válasz eddig nem jött.
A feltört oldal helyett a tervek szerint új és biztonságosabb site-ot fejlesztenek, a hallgatók, látogatók ötleteinek felhasználásával. Már jelentkezett is a stábnál olyan hallgató, aki felajánlotta, hogy segít a programozásban – tette hozzá a webmester.

A Tilos Rádió egy budapesti nonprofit rádió. A rendszerváltás után nem sokkal kalózrádióként indult, de egyben az ország első közösségi rádiója is volt. 1995 szeptemberétől sugározza legálisan adását, 2003 tavasza óta a 90,3 MHz-en. Nemcsak az éterben, hanem az interneten és kulturális programokon keresztül is építik a rádió közösségét.


Függetlenségi nyilatkozatot adott ki a Tilos Rádió
kulturpart.hu - 2013. szeptember 2.

A Tilos Rádió közgyűlése úgy döntött, hogy a szervezet 2013-ban már nem pályázik állami támogatásért és nem indul további, az állam által meghirdetett, hasonló célú pályázatokon sem.
Alább a Tilos Rádió augusztus 30-án kiadott közleményét olvashatják:

„A 22. születésnapját ünneplő Tilos Rádió sosem szolgált egyéni érdeket, pártot, ideológiát vagy gazdasági célt. Nem függött semmitől és senkitől, csak saját hallgatóitól és tagjaitól. Ezt a függetlenséget eddig beárnyékolta az állami pályázatokon elnyerhető támogatásoktól való részbeni függés.

A Tilos Rádió közgyűlése azonban úgy döntött, hogy a szervezet 2013-ban már nem pályázik állami támogatásért és nem indul további, az állam által meghirdetett, hasonló célú pályázatokon sem. Nem jókedvében tette ezt.

A csaknem két évtizede létrejött médiarendszerrel sok baj volt, de a közösségi rádiózás ügyének jót tett. A frekvencia-kiosztásra vonatkozó szabályok, a közösségi rádiózás önálló médiaformaként való elismerése és az ehhez illesztett pályázati rendszer révén Európában is példaértékű közösségi rádiós kultúra alakulhatott ki hazánkban.

Ez a sok hibával működő, de összességében hasznos támogatási rendszer azonban mára megalázó, igazságtalan procedúrává, hatalmi kegyosztássá silányult. Nem csak megszűnt a közösségi rádiózás önálló jogi forma lenni, de az eddigi gyakorlat alapján látjuk, hogy a kategória újraértelmezésével csúfot is űztek a közösségi rádiókból és rendkívül meg is nehezítették a valódi civil rádiózást. A Tilos Rádió ilyen támogatásból nem kér.

Ez a döntés nyilvánvalóan megnehezíti a Tilos működtetését, de bízunk abban, hogy rádiónk, amelyet 22 éve folyamatosan tagjaink önkéntes munkájára és hallgatóinak adományaira alapulva működtetünk, ebből is megerősödve jön ki. Ehhez persze önkénteseink, hallgatóink, műsorkészítőink – tehát: közösségünk – még nagyobb hozzájárulására lesz szükség.

A kieső források pótolhatóak, a méltóságunk és az önazonosságunk nem. Új civil, finanszírozási modellt kell kialakítanunk, amely – mint a Tilos oly sok kezdeményezése korábban – mintát adhat más civil szervezetek, közösségek számára is."
_
A Tilos Kulturális Alapítvány Kuratóriuma_


Ami Tilos, az szabad
divany.hu - 2013. szeptember 2.  

Vodka csak 140 forintért: ezt látom a troliból egy István utcai, névtelen kocsma ajtajára írva. Azon gondolkozom, hogy vajon le kellene-e szállnom, és bemenni egy körre? Így kellene a Tilos Rádió 22. születésnapját ünnepelni, vagy legalábbis elkezdeni? Végül maradok a buszon, eltűnik a kocsma, és vele együtt a kísértés is. Már az Ajtósi Dürer soron sétálok az ELTE angol szak egykori épületében működő Dürer Kert felé, amikor megpróbálom elképzelni, milyen kúl lehetett megalapítani a Tilos Rádiót. Alig sikerül.
03-tilos szulinap-130830-IMG 0080
Ünnepelje velünk a 22 éves Tilos Rádiót!Fotó: Szécsi István / Dívány
Helyi színek

A rendszerváltozás körüli évek izgalmas, friss és reményteli hangulatában számtalan új csatorna jelent meg az addig egysíkú és felügyelet alatt álló állami média helyett. Ezek között ott voltak olyan, ma is ismert és működő orgánumok, mint a Magyar Narancs, vagy a Tilos Rádió. Az 1991-ben létrehozott Tilos a korszak híres-hírhedt szórakozóhelye, a Tilos az Á után kapta a nevét, amelynek tulajdonosa, Német Vladimir egyben a rádió egyik alapítója is volt. A további alapítók a Tilos az Á törzsvendégei, az akkori értelmiségi közösség fiatal és lelkes képviselői voltak, egyebek mellett Csejdy Réka, Csejdy András, Kerényi György, Palotai Zsolt, Artner Iván és Simó György. A kezdeti nehézségekről és örömökről mesél egyébként Domokos János Tilos-filmje, az 1998-ban forgatott Kolorlokál.

A Tilos először kalózadóként működött, végleges frekvenciát csak 1995-ben kaptak, a legendás FM98-at: ezt akkor még megosztva, a Civil és a Fix Rádióval közösen használták. Ezt a frekit 2000 augusztusában elveszítette, de pár év szünet után, 2003 márciusa óta folyamatosan hallhatjuk az éterben, jelenleg a 90.3 FM csatornán (és persze online is hallgatható). A Tilos Rádió specialitása az elektronikus zene mellett a kisebbségek, az alternatívok és a rendszerkritikusok megszólaltatása. Neve ellenére ugyanis mindig a szabadságot jelentette - még ha most úgy is tűnik, az elmúlt 22 év reménykedése teljesen felesleges volt. A kapitalizmus és a részvételi demokrácia helyett Magyarországon ismét és egyre inkább az állampárti modell a menő, a friss levegő csupán illúziónak bizonyult. A Tilos ennek ellenére (vagy épp ezért) továbbra is tartja magát a kezdeti, alapító elvekhez – nem csoda, hogy a rádió rendezvényei ennek megfelelően vidáman és családiasan alakulnak.

Tombola buli

Nem volt ez másképpen az augusztus utolsó hétvégéjén, a Dürer Kertben rendezett kétnapos szülinapi buli esetében sem, amelyen 0-60 éves korig mindenféle életkor képviseltette magát: az alapítók mellett már a gyerekeik korosztálya, sőt, az egészen ifjak is részt vettek (ami nem csoda, ha azt vesszük, hogy a Tilos több mint húsz éve használt logóján szereplő kisfiú is bőven harmincas férfivá cseperedett már ennyi idő alatt). A hívószó ugyanis a Tilos volt - és az, hogy akik ebben egyetértenek, valószínűleg másban is.

A programok a megszokottak voltak: bográcsolás, tűzfújás, szülinapi torta, koncertek és Tilosos DJ-k kora délutántól éjszakáig, és mindez ingyen. A megszokottnak van azonban másik neve is: családias. Kötöttségektől mentes, vidám éjszakát tölthetett a Dürer Kertben, aki eljött megünnepelni, hogy 22 évvel ezelőtt valódi kalózrádióként, egy hátizsákban hurcolt adóval, folyamatosan a hatóságok elől bujkálva, kazettáról bejátszott, heti 2-3 órás műsorokkal elindult a Tilos.