A Tilos Rádióról megjelent sajtóanyagok (2003)
Még nem halott
Vályi Gábor: Gyászjelentés helyett
Pergő Képek - 2OO3. I. negyedév
Az előző számunkban (Pergő Képek 13) a Tilos Rádió szerepét, helyzetét vizsgáló írást adtunk közre Naga billentyűzetéből Jelentés címmel. Erre reflektál most Vályi Gábor a Tilos Rádió egyik műsorkészítője, és egyben kurátora.Láttam nemzedékeim legkiválóbb szellemeit a Sráckertben és egyéb papírpoharakkal tarkított kiülős városi terekben hőzöngeni és siránkozni - ebben a városban nem történik semmi, vagy ha igen, az sem úgy és akkor és azzal a szándékkal és ... és... és... -, intoxikálódni és másnap másnapos fejjel folytatni mindent ugyanott és ugyanúgy. Ezek a hipszterek ős-mennyei vággyal tapadnának az égi gépezet csillagos dinamójára, ám Budapesten, úgy tűnik, megállt az idő, s az égen a néma állócsillagok a tempó diktálása helyett fáradt közönnyel bámulnak bele a méltán híres Magyar Panaszkultúra végtelen, vak univerzumába. Hölgyeim és uraim, itt az ideje, hogy befejezzék a pofázást, megfogják az eke szarvát, felemeljék a trágyatalicskát és kivakarják magukat a mindenhonnan a nyakukba ontott butaság mocsarából!
Az államtól, egy város kulturális vezetésétől vagy egy közösségi rádiótól várni a megváltást egyedül a Szomszédok soha nem létezett világában értelmes és vállalható magatartás. Rossz hírem van, testvéreim: a Kádár-érának több mint tíz éve vége, s míg a kafkaian szürreális, sután újra- és újrafércelt kulturális intézményrendszer recsegve-ropogva küzd saját túléléséért, a piaci alapokra helyezett világban pontosan kétféle kulturális termék - újság, könyv, film, rögzített és élő zene, kávézó, klub, mozi - jöhet létre. Az egyik az, amit jól szervezett vállalkozások állítanak elő szintetikus konyháikon, vélt vagy valós piaci igények beteljesítésére. Illúzió lenne ugyanakkor azt gondolni, hogy a másik - alternatív, avantgárd, underground, ellen-, szubkultúra létrejöhet és fennmaradhat a piactól függetlenül. Éhező művészek - a független filmestől az önmegvalósító kísérleti techno dj-ig - ingyenes teljesítményeivel számolva is pénzbe kerül a művészeti alkotások elkészítése és eljuttatása a közönséghez, így aztán a művésznek (sarkítva) vagy a mindennapi robot utáni hobbialkotás skizofrén végkimerülése jut, vagy az, hogy főállásban áruba bocsátja, amit legjobban szeret művelni. Innentől persze könnyű hangosan kufárokat kiáltani a hideg vizes lakás természetfeletti éjszakájában a városok csúcsai fölött lebegve tűnődő dzsesszzene mellett, s nem egyszer jogos is. Ezen az apró és gyengélkedő piacon még kemény kompromisszumokat kötve sem könnyű az emberhez méltó élet pénzügyi feltételeinek megteremtése, miközben a szükség, a kényelem iránti igény vagy az evés közben megjövő étvágy könnyen kiköti az eredeti álmokat mind a hobbizmus, mind a kulturális vállalkozás vezérlő áramköreiből. Az imígyen izgalmas, hiteles, őszinte és bizsergető kultúra híján maradt úgynevezett értelmiségnek egyetlen lehetősége van, ha sem éhen veszni nem akar, sem az előre csomagolt kultúrtápra rászokni: túlfejlett kritikai attitűdje mellett meg kell tanulnia öntevékeny - kulturális - állampolgárként megcsinálni mindazt, amire mások képtelenek. A tettek ugyanis mindig hangosabban beszélnek, mint a szavak.
Egyébként a civil kurázsi szánalmasan agitprop ízű sulykolása mellett azt sem mellékes jeleznem, hogy a dolgok egyáltalán nem állnak olyan rosszul. A papírpoharak erdeiben folytatott lamentálás által naponta újrateremtett valóságképből leggyakrabban teljesen hiányoznak az egyébként létező pozitív példák. Mert - bár nem sokan - vannak, akik hosszabb vagy rövidebb ideig jól csinálják. A Tilos Rádió létrejötte a civil öntevékenység ébredésének máig példaértékű megnyilvánulása. Hogy a lakótelepek nyelvén szóljak, egy csapat megunta a közbutítást, összerántották magukat és megcsinálták magunknak - egymásnak, mert ez a kettő ugyanaz - a tutit. A Tilos Rádió több mint tíz éves története hihetetlen, mint a vízen járás csodája. Az egyre inkább forintban és forintért mért világban máig a felszínen tudott maradni ez a független, kritikus hangú, nyílt, reklámokat nem sugárzó, a hallgatottsági célokat nem néző, a műsorkészítők ingyenes, önkéntes és autonóm munkájára épülő, nagyrészt a hallgatói által el- és fenntartott médium. Ez nem kis dolog. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a Tilosnak kétszer is - beláthatatlan, évekig húzódó időszakokra -fel kellett függesztenie a földi műsorszórást. Az éterből való kiűzetés nem csak a médium eredeti, szinte nélkülözhetetlen közegének hiányát - vesd össze: partra vetett hal - jelenti. Katasztrofális következményekkel járhat egy olyan rádióban, ahol szinte kizárólag a közölni vágyás motiválja a műsorkészítőket, s ahol az egyetlen fizetség az, hogy valahol valaki hallja a stúdióban lejátszott zenéket és az elhangzó szavakat. A második étertelen periódusban még kevésbé lehettünk biztosak benne, hogy valaha is levegőhöz jutunk, de alábuktunk és a föld alatt - kábelen és interneten - kibekkeltük. Most meséljek arról, milyen érzés betelefonálók nélkül reggeli beszélgetős műsort csinálni néhány tucat drótképes hallgatónak, vagy hajnalig dj-zni a stúdió négy falának? Vagy arról, hogy milyen hónapokon keresztül szinte naponta tudomásul venni, hogy egy újabb váratlan műszaki/jogi ok felbukkanása miatt ismét messzire szalad az indulás már egészen közelinek tűnő délibábja? Nincsen értelme, hiszen a hosszú várakozás alatt a városban lehetetlen volt úgy mozognunk, hogy ne ütközzünk az indulást hozzánk hasonlóan frusztráltan váró barátaink/hallgatóink kérdő tekintetébe. Miután az első technikailag lehetséges pillanatban, március 11-én 17 óra 12 perckor elindultunk, a betelefonáló hallgatók ugyanúgy a könnyeikkel küszködtek, mint mi, és hamar kiderült, hogy sokan - hozzánk hasonlóan - már hetek óta naponta többször is reménykedve tekertek az FM 90,3-on zúgó fehér zajra. Egyformán nehéz volt egymás nélkül.
És én azt mondom nektek, több, mint felszínen maradás ez: hiszen a Rádió történetének eddigi legnagyobb vételkörzetében a korábbi éteri adásidőnket megduplázva, napi huszonnégy órában vibrál tőlünk a levegő. Ugyanakkor jobb most tisztázni, hogy a Tilos légbe kerülésének puszta ténye nem hozza el a tejjel-mézzel folyó Kánaánt. A Rádió feltehetőleg még jó darabig el lesz foglalva azzal, hogy előteremtse biztonságos működésének anyagi feltételeit - a hallgatói támogatásokon túl főleg pályázati pénzekből. A megduplázott adásidő, a profi stúdiófelszerelés és sugárzástechnika radikálisan megnöveli működési költségeinket, és ha a következő legalább hét évben nem akarunk alább adni az eddig kiharcolt eredményekből, meg kell tanulnunk a mély vízben is úszni. Ahogyan ki kell találnunk azt is, hogy alapvető értékeink megtartása mellett miről és hogyan kell szólnunk a hosszú várakozás alatt alaposan megváltozott Budapesten. A Rádió újradefiniálásában - mint ahogy anyagi feltételei megteremtésében - kulcsszerepet játszanak majd hallgatóink, hiszen ez a rádió mindig legalább annyira az övék is volt, mint a miénk, legalább annyira szólt róluk is, mint hozzájuk.
Amíg a fenti feladatokkal birkózunk - és ez inkább évek, mint hónapok kérdése -, a Tilos Rádió nagy valószínűséggel nem nyit majd kávézót, klubot vagy sportstadiont, és nem alapít lemez-, lap- vagy könyvkiadót, színházat és sportegyesületet sem. És nem arról van szó, hogy nem tudjuk, a puszta felszínen maradásból csak úgy tudunk továbblépni, ha a nonprofit működést professzionális alapokra helyezzük, és kis részben a rádiózás melletti egyéb kulturális tevékenységeinkből finanszírozzuk. Fontos azonban látni, hogy anyagi értelemben nem szabad túl sokat várni a Tilos kulturális vállalkozásaitól sem. Ha ezektől is azt várjuk, hogy a Rádió alapelveinek megfelelően működjenek - azaz nem a vélt vagy valós igények profitorientált kiszolgálása az elsődleges szempont, hanem az, hogy a trendi fősodor által ignorált, ám értékes és fontos kulturális teljesítményeket mutassunk a Tilos választásaiban megbízó közösségnek - legalább olyan gyakran kell majd pénzt fektetnünk beléjük, mint amilyen gyakran hasznot hoznak majd. Ez nem azt jelenti, hogy lehetetlen vagy értelmetlen ilyen vállalkozásokat - Tilos-partikat, filmklubokat, lemezkiadókat - működtetni, hanem azt, hogy ezekhez ugyanúgy fel kell majd hajtanunk a pályázati és szponzori pénzeket, mint a rádió működtetéséhez. Bár hisszük, hogy a Tilos Rádió önként vállalt feladatai nem érnek véget a műsorfolyam biztosításánál, a rádiózáson túlmutató kulturális vállalkozások létrehozásának és működtetésének pénzügyi- és emberierőforrás-igénye jelenleg meghaladja lehetőségeinket.
A Tilos Rádió azonban sosem volt központilag szervezett intézmény, ahol a vezetőség utasításai jelölték ki a stratégiai célokat, és munkaköri leírások szabályozták a Rádió életében résztvevők játékterét. Nincs saját magazinunk, de műsorkészítőink jó része ír különböző lapokba. Nincs saját lemezkiadónk, de nem egy műsorkészítőnk ad ki zenét itt-ott és/vagy alapított saját kiadót. Nincsen színházunk, de vannak rádiósok, akik színjátszanak. A rádió lehetőségei által jelenleg igen szűkre szabott buliszervezési tevékenységünknél nagyságrendekkel több zenei rendezvény mögött állnak a nálunk dolgozó dj-k és zenészek. Ahogy a rádiózásban mindig is a személyes döntések szabadságból fakadó sokszínűséget vettük alapelvül, úgy a város kulturális életében sem volt célunk egy monolit Tilos-brand felépítése. A rádiósok autonóm kulturális aktivitását sohasem kényszeritettük "házon belülre", még akkor sem, ha így saját vállalkozásaikba és nem közvetlenül a Rádió szekerének előretolásába fektettek energiát. Szóval a város kulturális területe - ahogyan a Tilos Rádió is - azé, aki megműveli. És sokkal többen műveljük jól - mind a Rádión belül, mind azon kívül -, mint amennyire ezt a panaszkultúra hajnali ködén át sejteni lehet. A szórásszabadság áldott állapota lehetőséget biztosít arra, hogy a közvetlen baráti körökön túlra is eljusson a pozitív példák híre. A Tilos Rádió önmagában nem tud többet tenni, mint hogy ablakot nyit a kommersz csatornákból kizárt világokra, ennél több meg akkor lesz, ha mi - rádiósok és hallgatók - azzá tesszük.
Az ORTT elmarasztalta a Tilos Rádió keresztényellenes megnyilvánulásait
Index - 2003. május 30.
Az Országos Rádió és Televízió Testület Panaszbizottság eljáró tanácsa megállapította, hogy a Tilos Rádió 2003. május 6-án sugárzott reggeli magazinműsorában a kereszténységgel kapcsolatban az alábbiak hangzottak el: "... a kereszténység evolúciója elérkezett a kihalás előtti fázisba. Ez a láposodás ...mocsarasodás, a bajusz Moszad-szerű megjelenése...". A fentiek és ezek környezetében elhangzottak sérthették egyesek vallási érzületét. Az indoklásban szerepel, hogy a műsorrészletben nem gondolatfelvetésről volt szó, hanem a beszélgetők egymás szavába vágva gunyorosan élcelődtek
Hangját keresi a Tilos Rádió
Index - 2003.06.12.
A nonprofit rádió el szeretné kerülni nyugat-európai társai sorsát, ezért műsorainak megváltoztatását tervezi, nagyobb teret engednének például az antiglobalizációs mozgalomnak. A hagyományok nem változnak, így jelenleg is folyik a rádió támogatóhete, a Tilos Maraton A Tilos Maraton az idén nem csak a nonprofit Tilos rádió fenntartásához szükséges hallgatói támogatások gyűjtésének, vagy a rádiósok és a hallgatók találkozóinak hete. A többéves küzdelem után tavaly szeptemberben frekvenciát nyert egykori kalózrádió ezzel az eseménnyel jelenti be a szélesebb nyilvánosság előtt is, hogy megkezdi működését. A rádió vezetői jobban fogható adást ígérnek, és kutatják a progresszív hangvétel fenntartásának lehetőségét.Bár a Tilos már hónapok óta hallgatható, hivatalosan csak június közepétől kezdi meg működését, mondta az Indexnek Weyer Balázs, az adó kuratóriumának elnöke, a stúdiónak is helyet adó Kultiplex kerthelyiségében. A rádió eddig "teszt üzemmódban" működött, mivel a sugárzás feltételei csak a napokban váltak véglegessé.
A Tilos a legutóbbi frekvenciaosztáson sugárzási engedélyt kapott négy rádió közül a legkorábban kezdte meg működését, a BBC magyar adása is csak szerdán indult el, a másik két nyertes pedig a napokban kért újabb hat hónapos haladékot. A korai kezdésnek az ideiglenes technikai feltételek közti sugárzás volt az ára. Az Antenna Hungáriával kötött szerződés értelmében a budai Schönherz kollégium tetejére szerelt antenna teljesítménye július közepére éri el maximumát, ígérte Weyer. Lenyúlták a cigányokat A technikai és jogi problémák elhárulásával a rádió nem az azonnali Nirvána állapotába került. A hét éve frekvenciaharcban álló Tilos, elérve a boldog békeidőket, szembekerült az általa vállalt témák, hangvétel és stílus korlátaival. Weyer sokat tapasztalt pszichológushoz illő önkritikával vallotta be, hogy a Tilos rádió négy éve kikristályosodott tartalmi jellegzetességei már nem számítanak progresszívnek.A kisebbségek, a nők, a cigányság helyzete és a környezetvédelem alaptémái voltak a Tilosnak indulása idején. A kétéves hallgatás alatt azonban "lenyúlták" ezeket az ügyeket, műsorok, illetve - mint például a Rádió C - adók alakultak a témákra. A betelefonálós műsorok, amelyeket az adó védjegyének tekintett, időközben szintén elterjedt formává váltak a hazai rádiózásban.
Hasonló a helyzet az elektronikus zenével és gangsta rappel, amelyek a kilencvenes évek közepén új művészeti horizontot felvázoló stílusnak tűntek, és egyedül a Tiloson voltak hallgathatóak. A médiaevolúció azonban specializált rádiókat állított rá a tuctuc műfajára. A jelenség nem csak a Tilosra jellemző, tágította a látóhatárt a kuratóriumi elnök. Bár a Tilosnál még nem érezhetők a kiüresedés tünetei, vélte, a nyugat-európai nonprofit rádiók példája intő jel lehet. Mivel a felvállalt témák ott is átkerültek a mainstream és az állami szférába, az adók mondanivaló nélkül maradtak, és ráadásul az elnyert célpályázatok kényszerpályára is állították őket. Nemzeti napok és antiglobalizáció Weyer Balázs, akit a Nemzeti felkelés műsorvezetőjeként ismerhetnek a hallgatók, a jövőbe szegezve tekintetét három kitörési utat vázolt fel a Tilos számára. Tartalmi vonalon a médiapiacon alulreprezentált témákat és csoportokat szeretnék megtalálni és megszólaltatni. Úgy látta, jelentősebb mozgás manapság az antiglobalizációs témában érzékelhető, és a rádió hajlandó is nagyobb teret engedni a környezeti-politikai mozgalomnak. Formai tekintetben tematikus műsornapokkal tervezik felpezsdíteni a műsorrendet. Az első kísérlettel már csütörtökön megismerkedhetnek a hallgatók. "Szó elszáll" mottó alatt ugyanis a rádió egész nap a könyvhéttel, könyvekkel és irodalommal foglalkozik.
Terveznek még "nemzeti napokat", amelyeken az EU-ba belépő országok dj-i zenélnek a rádióban, helyi zenekarok koncerteznek a Kultiplexben és nemzeti ételek kaphatók a kerthelyiségben. Technikai újítások kapcsán egy közép és egy hosszú távú terv került szóba. Műholdas sugárzással a Tilos országszerte hallgathatóvá válna. 2008-2009 körül pedig, a nemzetközi frekvenciakiosztást szabályzó Stockholmi egyezmény újratárgyalását követően lehetőség nyílna a digitális adás elindítására. _Maraton Találkozásunk másik apropóját, a Tilos Maratont érintve megtudtuk, hogy a rádió jelenleg 6 millió forintos költségvetési hiánnyal rendelkezik, ami az évi teljes működtetési költségnek közel a negyede. A hiány lefaragásában segíthetnek most a hallgatók adományaikkal, amelyeket a Kultiplex kerthelyiségében délutánonként rendezett, nyílt, bekiabálós műsorok hevületében adhatnak át az ajándék Tilos-pólókkal jelölt illetékesnek. __ _
Távol-keleti nap a Tilos Rádióban
Index - 2003.07.10.
Hogy túlléphessünk az apró termetű, vicces ferdeszemű-fényképezőgépes turista közhelyes képén, július 15-én, kedden egész napos a Távol-Kelettel foglalkozó speciális adást rendez a Tilos Rádió. E napon reggel 7 órától 22 óráig a műsorok a Távol-Kelet kultúrájával foglalkoznak, a Kultiplex Művelődési Házban pedig szintén a témához kapcsolódó programok várják az érdeklődőket.
Az egész napos adásban a mai Kínáról tart műsort a Tilos Rádió Pekingben élő tagja, és beszél majd Karma Dordzse tibeti szerzetes is. Lesz műsor az ókori Kína technikai fejlettségéről, az udinei távol-keleti filmfesztiválról, Japánról és a japán konyháról, illetve a távol-keleti ezoterikus kultúrák iránt fogékony divatirányzatokról.
Lesz élő thai-masszázs közvetítés, távol-keleti filmzenék, és különleges távol-keleti hangszereket is megszólaltatunk a műsorban.
A Kultiplex kistermében délelőtt 11-től 16 óráig anime-vetítések lesznek gyerekeknek
16 órától ugyanitt öt mozi-, illetve dokumentumfilmet vetítünk le: Scorsese "Kundun"-ját; a "Tibeti halottaskönyvet"; Malgot István "Hegyi törzsek Észak-Thaiföldön" c. 27 perces dokumentumfilmjét, Davidson Bhutánban készült "Sengei szerzetes lesz" című alkotását és a Balin készült '11 erő ünnepe" című 50 perces dokumentumfilmet.
Este 23 óra után pedig ismét az anime-vetítések veszik át a terepet, ezúttal már felnőtteknek valók. A nagyteremben a Chihiro Szellemországban (18 órakor) és a Tűzvirágok (20 órakor) tekinthető meg. 22 órától a Gimmeshot zenél A Kultiplex kertjében egész nap különböző programok: origami-oktatás, sárkánykészítés, japán írás bemutató. Távol-Keleti fotókból összeállított kiállítás is látható e napon a Kultiplexben.
'Ablak a vakra' a Tilos rádióban
Index - 2003.09.16.
Szeptember 17-én a vakoknak szenteli egész napi adását a Tilos Rádió. Az aznapi műsorokban vendég lesz szociológus, jogász, kutyakiképző szakember, édesanya, homoszexuális pár, gyógymasszőr, sportoló, informatikus - mindannyian vakok.
A kezdeményezés célja a látók és a vakok közötti gátlások oldása. Firtatni fogjuk, hogyan lehet vakbarát egy színházi előadás, az internet, az államigazgatás, miért nem elérhetőbbek a hangoskönyvek, és miként lehetnek vakbarátok a látók.
A Tilosban megszokott zenei színvonalat vak zenészek művei fogják garantálni.
15 órától zárásig bekötött szemmel vehetnek részt akadályversenyen egy vak társunk vezetésével a jelentkezők. Délután vakvezető kutyák bemutatója, 16 órától láthatatlan kiállítás tekinthető meg. Kilenctől pedig vak művészek zenés-táncos estje a kisteremben.
Este 10 órától Weszely Ernő, a tangóharmonika virtuóza ad koncertet
Puskin, pina, Tilos Rádió
Index - 2003.09.17.
Arányaiban rekordméretű büntetéssel sújtotta a Tilos Rádiót az ORTT Puskin felolvasott titkos naplója miatt. A hatóság szerint a törvény néhol elavult, de alkalmazni kell"A punci jótékonyan megszenteli a vizelet szagát, mennyire imádom a forró, sikamlós, véres dugást" - hallhatta elképedve az ORTT havi monitorozást végző stábja május 5-én, hétfő reggel a Tilos Rádióban. A Reggeli Romboló című műsor vezetői, Major László és Paizs Miklós nem titkaikat osztották meg a hallgatókkal, hanem rendszeres könyvajánlójuk keretében olvastak fel a Puskin titkos naplója című kötetből. A testület úgy találta, hogy az elhangzottak alkalmasak kiskorúak fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődésének súlyosan kedvezőtlen befolyásolására, azáltal hogy pornográfiát tartalmaznak. Mivel pedig az előbbiek szóról szóra olvashatóak a média törvényben, kimondva azt is, hogy ilyesmi nem csak a reggeli órákban, de semmikor nem sugározható, az ORTT büntetés kiszabása mellett döntött. A büntetés összegét 105 ezer 300 forintban szabták meg.
A prüdéria visszavág "A könyvajánlónkat provokációnak szántuk, amely a prüdériát támadja" - mondta Paizs Miklós műsorvezető, akit meglepett az ellentámadás erőssége. "Nevetségesnek tartom, hogy 9 óra után, mikor a gyerekek már iskolában vannak, nem olvasható fel ilyesmi" - tette hozzá, kiemelve hogy Puskin sem az öncélú botránykeltés miatt, hanem korának álszentségével vitázva fogalmazta meg a szövegeket. A műsorvezetők úgy tudják, a bírságot a rádió állja majd, de felvetették, hogy az adó szűkös anyagi helyzete miatt, és demonstrációként akár gyűjtést is szervezhetnének. A Reggeli Romboló készítői ugyanakkor felajánlották, hogy lemondanak műsor sávjukról, amit a vezetőség nem fogadott el. Sehol és senkinek Weyer Balázs, az adó kuratóriumának elnöke úgy vélte, "nem lett volna szabad" felolvasni a botránykeltő részeket, de mint mondta, a szövegek nála azért "nem ütötték ki a biztosítékot". A rádióban ugyanis csak az öncélú trágárságot tiltják, továbbá arra figyelnek oda, hogy iskolakezdés előtt, tehát reggel hét és kilenc óra között ne hangozzanak el durva kifejezések. A fenti eset azonban nem ütközött a Tilos belső szabályzatába. A kuratóriumi elnök vitatkozott viszont a könyvajánló szigorú besorolásával. A Puskin idézetek ugyanis a legsúlyosabb, ötös számú, a "kiskorúak fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődésének súlyosan kedvezőtlen befolyásolására" alkalmas kategóriába kerültek, azaz sehol és semmikor nem mutathatóak be. Összehasonlításul megjegyezzük, hogy Maya Gold pornószínésznő emlékezetes, a Való Világban főműsoridőben bemutatott táncát, erotikus masszázsát, majd a házlakók önkielégítési szokásokat taglaló vallomásait a IV-es, a 22 óra után vetíthető kategóriába sorolta a hatóság. _Rekordbüntetés _Weyer Balázs aránytalannak érezte a büntetés mértékét is. "Furcsálljuk, hogy az első ilyen eset után rögtön pénzbírságot róttak ki ránk."
A 105 300 forint, amelyet az ORTT Monty Pythonos gesztussal egyébként "százötezer-háromszázezer" forintként emleget levelében, a rádió kötbérének ugyanis 20 %-a. Ilyen mértékű büntetést pedig még nem szabtak ki egyetlen médiumra sem. A Tilos ennek ellenére nem tervez pert, mivel tart a hosszadalmas, és véleményük szerint csak részleges eredményeket hozó eljárástól. Levélben keresték meg viszont Hajdu Istvánt, az ORTT elnökét, kérve a büntetés mérséklését, és felvázolva néhány előző ORTT-figyelmeztetés hátterét. Úgy vélik ugyanis, a médiatörvény életszerűtlen szituációba kényszeríti a nonprofit rádiókat azzal, hogy például 60 nappal előbb kéri a bejelentést valamely műsor címének vagy zene- szöveg arányának megváltozásáról. A szabály mindenekfölött Az ORTT-nek nincs mindig igaza - nyitotta a beszélgetést Hajdu István, az ORTT elnöke. Bár a Tilos Rádió esetét nem ismerte, a "rugalmasságot" hangsúlyozta a jogszabályok használatával kapcsolatban. Elmondta, hogy a médiatörvénynek "vannak olyan passzusai, amik elavultak, sőt megengedem, hogy már eredetileg sem voltak jók", így hét évnyi tapasztalatuk alapján javaslatcsomagot állítottak össze a törvényhozók számára. "Legyen világos azonban, hogy az ORTT csak alkalmazza a törvényt" - búcsúzott együttérzően a testület vezetője.
Lengyel nap az Eb-re időzítve a Tilos Rádióban
Index - 2003.10.10.
Szombaton lengyel napot rendez a Tilos Rádió. A sorsdöntő magyar-lengyel foci Eb-selejtező napjára időzített esemény alkalmával reggel 8-tól éjfélig Lengyelország lesz a téma az adó műsorán.
Vendég lesz számos lengyel-szakértő, továbbá a lengyel nagykövet. Aznap a zenei műsorok is lengyel előadókra koncentrálnak: a komolyzene, a ska, a sanzon, a hip-hop és a jazz lengyel legjobbjait is bemutatjuk.
17 órától a rádió formabontóan közvetíti az apropóul szolgáló focimeccset, amit kivetítőn a Kultiplex (IX. ker Kinizsi u. 28) kertjében is meg lehet tekinteni (rossz idő esetén a helyszín a moziterem).
A rádió műsorához kapcsolódóan a Kultiplex két napon át klasszikus lengyel filmeket vetít, a helyi konyha pedig lengyel specialitásokkal készül a hétvégére.
Prűd nap a Tilos Rádión
Index - 2003.11.10.
"A punci jótékonyan megszenteli a vizelet szagát, mennyire imádom a forró, sikamlós, véres dugást" - olvasták fel a Tilos Rádión, rendszeres könyvajánlójuk keretein belül május 5-én, hétfő reggel a Reggeli Romboló című műsor vezetői, Major László és Paizs Miklós. Az ORTT szeptemberben több mint 100 ezer forintos büntetéssel sújtotta a rádiót. A Puskin-ügy kapcsán induló belső vita vezetett a Prűd nap ötletéhez. - mondta el Budavári Eszter, a Tilos Rádió ügyvezetője a Velvetnek. Az eltérő álláspontok ütköztetése végett döntöttek a téma nyilvános megvitatásáról a Prűd-nap keretein belül, amely november 10-én kerül megrendezésre. A Tilos Rádión eddig a vakságról, a távol-keleti és a lengyel kultúráról valamint a Szigetről tartottak tematikus napot. A november 10-i Prűd nap programja:
07.00-10.00: Reggeli romboló
Etimológia, jó pornómunkásember, ön- és közgátlástalanítás.
10.00-12.00: Czabán kolbász és vendégei
(Irodalmár, ilyesmi.)
Prüdéria a kultúrában, avagy mit meddig?
12.00-13.30: Irodalmi lépegető
Közízlésficam, amivel irodalomórán nem találkoztál. Avagy mi maradt az asztalfiók mélyén?
13.30-14.30: Dj Titusz
14.30-16.00: Telibeviszonzott vágyakozás
Illegális művészet.
16.00-18.00: Kolorlokál
Kurva élet. Szoft délutáni telefonszex.
18.00-19.30: Káoszkapitány kalandjai a prüdéria ösvényein
Kanadakáosz és dídzsé vendégei.
19.30-20.00: Pajzán népmesék 20.00-22.00: Gorezone
Gátlástalan underground és extrém metál.
ELTE Társadalomtudományi Szakkollégium - 2003. November November 27-én a Csütörtök Esték programsorozatunkban Vályi Gáborral beszélgethettünk az közösségi rádiózásról és a városi szubkultúrákról. Vályi Gábor a Tilos Rádió műsorvezetője, kuratóriumi tagja és az egyik főszervezője, amennyiben lehet ezt mondani egy nonprofit rádiónál.
Gábor elmesélte, hogy ő nem kezdettől fogva tagja a rádiónak, először hallgatóként ismerte meg a Tilost, és elmesélte rádió történetét. A Tilos Rádió egy alulról szerveződő közösségi rádió. Mint megtudtuk, az a különbség a közösségi és a kereskedelmi rádiók között, hogy a közösségi rádió körül kialakul egy tényleges közösség, akik maguk is aktív részesei a műsoroknak, a műsorkészítésnek. A Tilos Rádiónak nagy szerepe volt a rendszerváltás utáni időszakban a médiatörvény „kikényszerítésében”, mivel kalózrádióként működtek és az akkori törvények nem ismertek ilyen kategóriát, gyakorlatilag nem tudták elkapni és megbüntetni őket.
A rádió történetének következő szakasza a közösségi, törvénytisztelő korszak. Amikor kaptak frekvenciát és törvényesen működhettek, először csináltak olyan műsorokat, ahol a hallgatók előzetes szűrés nélkül betelefonálhattak és tényleg beleszólhattak a műsorba és alakíthatták annak menetét. Ezen interaktivitás útján ki tudott alakulni egy valós közösség a rádió árnyékában. Természetesen fontos, hogy a közösség információi is áramlanak a rádión keresztül, ez is nagyban hozzájárult a közösség kialakulásához és fennmaradásához. Ekkoriban Magyarországon a Tilos mellett csak a Magyar Narancs apróhirdetés rovata volt az ilyen interaktivitás terepe.
Az előadó elmesélte, milyen érdekes volt átélni, amikor egyszer egy durva betelefonálót kikapcsolt az adásból, és a hallgatók mennyire felháborodtak ezen. Mint mondta, a kilencvenes évek elején nagyon furcsa dolog volt, hogy a hallgatók így tudtak élni a jogaikkal. Ennek nagyon örültek a műsorkészítők, mert a rádió egyik célja mindig is a demokratikus jogállam erősítése volt.
A Rádió akkor is és most is olyan zenét adott, amit a máshol nem lehetett hallani, a DJ-k marginális zenei műfajt hogyan juttatnak el a hallgatókhoz. Olyan hallgatói csoportokat szolgálnak ki, akik nem hallhatják máshol az általuk kedvelt stílusokat, akik a nagy kultúrpiac által nem elérhetőek. Éppen ezért a Tilos soha nem is akart kereskedelmi rádió lenni, mivel ha reklámoznának a rádióban, akkor cél a minél nagyobb hallgatottság lenne. Ha pedig ez lenne a céljuk, akkor pont azokat a közösségeket veszítenék el, akik a Tilos Rádiót közönségét alkotják, mert olyan zenéket kellene adniuk, ami nagyobb hallgatottságot eredményezne. Egy közösségi rádió tehát nem piaci alapon működik. Valahol itt ragadható meg a különbség a közösségi és a kereskedelmi rádiók között.
A Tilos 1995-től a Civil rádióval megosztva használhatott egy frekvenciát, ahol naponta 22 és 10 óra között sugározhatták az adásukat. Ezt követően 2000-ben pályáztak egy önálló frekvenciára, ezt akkor nem kapták meg. Az eljárás sokak szerint törvénytelen volt, mert az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) nem törvényes módon pontozta a pályázókat és így a Tilos nem kaphatott frekvenciát. A rádió ekkor bírósági eljárást kezdeményezett az ORTT ellen, ami ma is tart. Ebben az időben a kábeltévén és az interneten tudták csak sugározni az adásukat. A rádió ekkor elvesztette a közönsége nagy részét, és a műsorok sem voltak olyan interaktívak, mivel sokkal kevesebben hallgatják őket.
2003-tól kaptak egy önálló délpesti sugárzású frekvenciát. Azóta nehezíti a helyzetüket, hogy sok más rádió indult és szerzett nagy népszerűséget, talán részben emiatt is a Tilos még nem talált magára és nem találta meg újra a közösségét, annak ellenére, hogy a műsorvezetők száma több mint 200-ra nőtt.
A viszontagságok ellenére nagy előrelépés volt az Internet hazai elterjedése. Az Internet egyre nagyobb szerepet játszik az rádió életében. Olyan médium, ami viszonylag olcsó, könnyen kezelhető nagy interakciós felületet biztosít. A rádió sugároz az interneten is, és számos visszajelzést kaptak már, hogy külföldön is hallgatják őket.
A Tilos rádió ma sem adta fel a korábbi céljait. Továbbra is fontosnak tartják, hogy olyan zenéket és információkat szolgáltassanak, ami nem szerepel a mainstream-ben. Emellett fontosnak tartják a város élhetőbbé tételét is. Nem kötődőnek semmilyen politikai erőhöz, és az extremitásba hajló liberalizmusukkal hol az egyik, hogy a másik pártot bántják meg, így sehonnan nem kapnak, igaz, nem is remélnek támogatást. Természetesen ez a liberalizmus nemcsak a politikáról szól, hanem mindenféle társadalmi ügyben nagyon liberális véleményt fogalmaznak meg. Fontos számukra romák és a melegek ügye és a környezetvédelem.
A Tilos ma is teljesen nonprofit alapon működik és el is akarják kerülni, hogy a pénz bekerüljön a „gépezetbe”, mert az szerintük csak konfliktusokat szülne. Az irodai dolgozóknak természetesen fizetnek, de a műsorvezetőknek nem, ők lelkesedésből, nonprofit alapon dolgoznak. A Rádió működését többféleképpen próbálják finanszírozni, többek között az adó egy százalékokból, támogatókból, pályázatok útján, illetve rövidesen újraindulnak a Tilos Rádió által szervezett bulik.
Az előadás után nagyon jó hangulatú beszélgetés alakult ki, és Vályi Gáborral megbeszéltük, hogy más rendezvényeknél is számíthatunk a jelenlétére. A Szakkollégium további programjairól értesülhettek a www.tarstudkoli.elte.hu webcímen és plakátokról.
Girasek Edmond
A Jobbik beperelheti a Tilost
Index - 2003.12.25.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom közleményben ítélte el, hogy "ma hazánkban egy engedéllyel működő, és jelentős állami támogatásban részesített rádióban elhangozhatott az a mondat, amely szerint: Kiirtanám az összes keresztényt".
A Jobbik Magyarországért Mozgalom közleménye szerint "mindez tegnap, 2003. december 24-én szenteste történt meg az elmúlt fél évben 5,6 millió forintos ORTT-támogatásban részesített budapesti Tilos Rádióban". A párt követeli, hogy az ORTT a közérdekre való tekintettel azonnali hatállyal bontsa fel az adó műsorszolgáltatási szerződését, és helyette biztosítson lehetőséget keresztény szellemiségű, nem nyereségérdekelt adó beindítására. A Jobbik közölte, a karácsonyi ünnepek után megteszi a szükséges büntető- és médiajogi lépéseket. A Jobbik Magyarországért Mozgalom által kifogásolt műsor 24-én 17:30 és 18:00 között hangzott el. A műsor letölthető a Tilos Rádió honlapjáról, a műsorok linkre kattinva.
Kizárják a Tilos műsorvezetőjét
Index - 2003.12.26.
A Tilos Rádió kuratóriuma haladéktalanul és végleg kizárja soraiból a december 24-i esti műsor vezetőjét, a műsort pedig a közeljövőben megtartandó fegyelmi tárgyalásig felfüggeszti - közölte Paizs Miklós kurátor a Tilos Rádió kuratóriuma nevében.Mint az Index korábban megírta, a Tilos Rádióban a december 24-i esti műsorban elhangzott: "Kiírtanám az összes keresztényt. "Ettől az egyes szám első személyben fogalmazott, komolyan nem vehető, csak színvonaltalan provokációnak tekinthető kijelentéstől már a műsorban és azonnal elhatárolódott a másik két műsorvezető, s most, a rádió tagsága nevében, a rádió kuratóriuma is elhatárolódik, és elnézést kér mindenkitől" - közölte Paizs Miklós kurátor a rádió kuratóriuma nevében. "A Tilos rádióban önálló szellemi műhelyek készítik a műsorokat, ahol a teljes felelősség az adott műsorkészítőké. Ezzel együtt és ennek ellenére az adott műsorkészítőt (aki - nem hallgathatjuk el - még részeg is volt), a Tilos rádió kuratóriuma haladéktalanul és végleg kizárja soraiból, míg a műsort magát egy, a közeli jövőben megtartandó fegyelmi tárgyalásig felfüggeszti, mert az elhangzott mondat a legnagyobb mértékben ellentétes a Tilos rádió szellemiségével. A Tilos rádió a továbbiakban is teret kíván nyújtani a legkülönbözőbb nézeteknek, valamint ezen nézetek ütköztetésének, viszont ezentúl sem tűri meg soraiban a rasszista, kirekesztő, gyűlöletkeltő kijelentéseket tevő embereket" - áll az Indexhez eljuttatott közleményben. Tiltakoznak A Tilos Rádió december 24-i esti műsora ellen több szervezet is tiltakozott. A Fidesz csütörtökön közleményben szólította fel az Országos Rádió és Televízió Testületet, hogy azonnal hallgattassa el a Tilos Rádiót. A rádió műsorszolgáltatásának azonnali beszüntetését követelte a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség is. Hasonlóan foglalt állást a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Szent Korona Társaság, valamint a Honfoglalás 2000 Egyesület. Ízléstelennek, botrányosnak és szakmailag elfogadhatatlannak nevezte Újhelyi István, az MSZP médiapolitikusa azon rádiós műsorvezetők megnyilvánulásait, akik "a szentestén gyűlöletbeszédükkel borzolták a jó ízlésű hallgatók kedélyeit". A politikus sürgeti a médiahatóságot, hogy kellőképpen gyorsan és határozottan lépjen fel az emberek millióit sértő hasonló megnyilvánulások, vagy hasonló tartalmú műsorok ellen.
Tilos: példamutatóan reagáltunk
Index - 2003.12.27.
Hibázott a Tilos rádió, de példamutatóan reagált, amit hasonló esetben más médiumoktól is elvár, nyilatkozta a rádió kuratóriuma szombaton sajtótájékoztatóján. Erdő Péter bíboros a keresztények kiírtásáról beszéő műsorvezető lelki üdvéért való imádkozásra szólított fel. „Hibáztunk, de erre példamutatóan reagáltunk, és elvárjuk az egész magyar médiától, hogy amennyiben bármilyen gyűlöletbeszéd elhangzik, legalább ilyen határozottsággal lépjenek fel ellene” – mondta a Tilos rádió kuratóriumának elnöke szombati budapesti sajtótájékoztatóján. A sajtótájéákoztatót egy bombariadó miatt nem a rádió épületében, hanem egy közeli kávézóban tartották.
Vállalják a felelősséget
Csabai Gábor elmondta, a rádió alapelve, vallott eszméje a tolerancia, a szólásszabadság, a gyűlölködés elleni küzdelem, az emberi jogokért, szolidaritásért való lándzsatörés, ezért „tökéletesen megengedhetetlen, hogy ilyen elhangozzék”. A kuratórium elnöke hangoztatta, hogy gyorsan reagáltak a történtekre, a műsorkészítőt „kivetette magából közösségük”, azonnali hatállyal kizárták a Tilos rádió kötelékéből. A műsor többi készítőjét felfüggesztették, további szerepükről a rádiónál fegyelmi tárgyalás után döntenek. „Természetesen a Tilos rádió vállalja a felelősséget a történtekért, és számítunk jogi, illetve médiajogi lépésekre, ahol remélem, mérlegelni fogják a rádió hozzáállását és a rádió eddigi múltját” – mondta Csabai Gábor. Újságírói felvetésre Csabai Gábor közölte, „belefér a szólásszabadság kereteibe”, és nem hiszi, hogy „bárkit megbántottak volna azzal”, hogy a rádió december 19-i műsorában az hangzott el: „Krisztus egy fattyú”. Csabai szerint a műsor nem volt gyűlöletkeltő, dehonesztáló, „értelmes emberek furcsa megközelítésben, nagyon komolyan beszéltek”.
A műsorkészítők nyilatkozatot írnának alá
A rádió ötfős kuratóriumának tagja, Paizs Miklós szombaton délelőtt elmondta az Indexnek, hogy a Tilos rádió programjának gerincét az élő műsorok adják. Azok moderálása, a témák rögzítése vagy a szerkesztett, vágott anyagokra való áttérés a rádió szellemiségével lenne ellentétes. A szerkesztett rádióműsorok bevezetése azonban a Tilos rádió alapjait érintené. Paizs ehelyett az alapszabály szigorítását szorgalmazza, a tolerancia hangsúlyozásával és a gyűlöletkeltő megnyilvánulások elítélésével. A kuratóriumi tag elmondta, terveik szerint a műsorvezetők a jövőben nyilatkozatot írnának alá, amelyben vállalják, hogy a fenti elveket nem sértik meg.
Több szervezet tiltakozott
A december 24-én este elhangzott műsor ellen több szervezet is tiltakozott: a Fidesz felszólította az Országos Rádió és Televízió Testületet (ORTT), hogy azonnal hallgattassa el a Tilos rádiót, és ugyanezt követelte a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség is. Hasonlóan foglalt állást a Jobbik Magyarországért Mozgalom, valamint a Honfoglalás 2000 Egyesület.
Kizárták a műsorvezetőt
A MÚOSZ szombaton közleményben ítélte el a gyűlöletet kifejező; újságírói magatartást, ugyanakkor indokolatlannak tartotta a rádió megszüntetésére irányuló követeléseket. A Tilos Rádió kuratóriuma pénteken közleményben jelezte, hogy haladéktalanul és végleg kizárta soraiból az érintett műsorvezetőt, a műsort pedig a közeljövőben megtartandó fegyelmi tárgyalásig felfüggeszti, mert a szenteste elhangzott mondat a legnagyobb mértékben ellentétes a rádió szellemiségével.
Erdő Péter a műsorvezető lelki üdvéért imádkozik:
"Nem szabad, hogy Magyarország életét a gyűlölködés és a hangulatkeltés jellemezze az igazságosság, a szeretet és a béke helyett” – reagált szombaton közleményben Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek arra, hogy „a szenteste ünnepi hangulatát” a Tilos rádióban „a keresztények elleni gyűlölködő kijelentések árnyékolták be”. „Szent István első vértanú példáját követve imádkozunk azért a személyért, aki ezeket a kijelentéseket tette, és kérjük Isten segítségét, hogy hazánk életét ne a gyűlölködés és hangulatkeltés, hanem az igazságosság, a szeretet és a béke jellemezze” – olvasható a közleményben.
Jobbik: A Tilos Rádió hazudik
Ma.hu - 2003.12.28.
A Jobbik tiltakozik a Tilos Rádió máris megindult mentegetése, a tények elferdítése ellen, és bejelenti, hogy nemcsak egy, hanem több ízben elkövetett vallási-faji uszítás alapján is megteszi a büntetőfeljelentést.
A Jobbik több elkövető ellen is feljelentést tesz. A Jobbik tiltakozik a Tilos Rádió máris megindult mentegetése, a tények elferdítése ellen, és bejelenti, hogy nemcsak egy, hanem több ízben elkövetett vallási-faji uszítás alapján is megteszi a büntetőfeljelentést a Tilos Rádió több műsorvezetője és az adásokért felelős kuratórium elnöke ellen.
A Tilos Rádió kuratóriuma, a balliberális média egy része, valamint az úgynevezett Magyar Újságírók Országos Szövetsége, ugyanis máris azt a hazugságot terjeszti, hogy a szenteste a keresztények kiirtását szorgalmazó műsorvezetőjük magatartása egyedi eset volt, és nem jellemző a Tilos Rádióra.
Nézzük ezzel szemben a tényeket:_
A Tilos Rádió csupán ebben a hónapban három alkalommal fejezte ki féktelen gyűlöletét a kereszténység ellen, sorrendben először december 9-én, amikor több műsorvezető, köztük a Magyar Rádió szerkesztő-riportere, Bencsik Gyula a Jobbik által felállított keresztek felaprítását és leköpését szorgalmazta, másodszor, amikor december 19-én Bakács Tibor Settenkedő, az Élet és Irodalom, a tv2 és a Tilos Rádió munkatársa Jézus Krisztust fattyúnak nevezte, harmadszor, amikor Bajtai Zoltán szenteste a keresztények elleni pogromot jelölte meg kívánatos célként. A Jobbik természetesen minden egyes elkövetőt feljelenti, nem csupán Bajtait.
Ezen túlmenően a Tilos Rádió már több mint 3 éve, 2000. január 11-i adásában Jézust homoszexuálisnak nevezte, a Szent Koronát pedig "egy nagy szarnak". A rádió több műsorszámában is rendszeresen sértegetik, gúnyolják a keresztény és konzervatív magyar embereket, köztük a határon túli magyarságot és annak Trianon felett érzett jogos fájdalmát.
Az ORTT panaszbizottsága 2000. február 18-i, később jogerőssé vált végzésében, tehát már csaknem négy évvel ezelőtt megállapította, hogy, idézzük: "A Tilos Rádió a társadalom alapértékeit vonta kétségbe, amikor a vallásszabadságot, a nemzettudatot kérdőjelezte meg." Mindezek fényében bátran kijelenthető, hogy állításával szemben a Tilos Rádió nem a tolerancia temploma, hanem a magyar- és keresztényellenes, fasisztoid uszítás és gyűlöletkeltés programszerűen üzemelő fellegvára.
A Jobbik üdvözli, hogy a közvélemény zöme mellett ma már a parlamenti pártok többsége is elítéli a Tilos Rádiót, ugyanakkor ki kell mondanunk: felelősség terheli mind a jelenlegi, balliberális többségű, mind a korábbi, Fidesz vezette, jobboldali többségű ORTT tagjait, utóbbiak közül különösen Wéber Jánost, az MDF kurátorát, hogy aktívan, vagy passzívan, több ízben is közpénzből támogatták a Tilos Rádiót az elmúlt három évben.
Körmendy-Ékes Judit elnöksége idején 900 ezer forinttal, majd később már milliós összegekkel, majd ideiglenes frekvenciaengedélyük lejárta után, 2002. őszén, szégyenletes módon még a jobboldali többségű ORTT 7 éves műsorszolgáltatási engedéllyel jutalmazta és de facto bátorította a gyűlölet rádióját, ahelyett, hogy minden törvényes eszközzel fellépett volna ellene.
A Jobbik az ORTT-től egyébként aligha várhat tisztességes és példás megoldást, miután annak honlapján a mai napig Mádl András ORTT monitoring igazgató által a jobboldali vezetés idején megrendelt és jóváhagyott, ugyancsak keresztény-, és alkotmányellenes tartalmú "elemzés" olvasható a Hét 2001-es műsorairól, ahogyan a médiahatóság számos hasonló szellemiségű, törvénytelen és más konzervatív műhelyekről szóló jelentést készíttetett az adófizetők pénzén, többek között ezért is fordulunk a magyar igazságszolgáltatáshoz. 2003. december 27. Budapest Jobbik Magyarországért Mozgalom
Tiltakozás
keesz.hu - 2OO3.12.3O.
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége nevében tiltakozásomat fejezem ki a Tilos Rádió 2003 december 24-i adásában Bajtai Zoltán szájából elhangzott nyíltan keresztényellenes, uszító és gyűlöletkeltő mondat miatt.Felháborítónak tartjuk, mert Bajtai Zoltán, aki Szentestén így kiáltott az éterbe: “Kiirtanám az összes keresztényt” nem csak a magukat Krisztus-követőknek tartó keresztényeket sértette és fenyegette meg, hanem kijelentése egy olyan tendencia része, amely a tolerancia, és a nemzeti megbékélés érdekében folytatott küzdelem leple alatt éppen a társadalom keresztény része ellen folytat hadjáratot! Ezt az esetet nem tudjuk önállóan a Tilos Rádió korábbi megnyilvánulásaitól elszakítva kezelni, hiszen nyilvánvalóan voltak előzményei és csak egy eset – bár a legsúlyosabb - a sok közül.
A rádió műsorvezetői többször tettek olyan félreérthetetlen kijelentéseket, amelyek között például a december 9-én elhangzott adásban a Jobbik mozgalom által állított adventi keresztek felaprítását és tüzelőfaként, hirdetőtáblaként való felhasználását javasolták. Majd a “Honthy és Hanna” című műsorban december 19-én a :“Krisztus egy fattyú” állítás hangzott el, amelyet egy sajtótájékoztatón a Tilos Rádió kuratóriumának egyik tagja Paizs Miklós megerősített a következő szavakkal: “Jézus az egy zsidó fattyú volt, ilyen egyszerű nem?”
Ezek a sértő szándékú megnyilvánulások nem férnek bele a szólásszabadság kereteibe, és méltán háborítják fel a jóérzésű embereket, többek között azokat, akik Jézus Krisztust, Isten emberré lett Fiának, a Megváltónak tartják. Aki pedig, a Tilos Rádió kuratóriumának tagjaként, a köznyelvből szinte már kiveszett, rosszindulatot sugárzó, “fattyú” szóval illeti Jézus Krisztust, az elárulja, sőt nyíltan hangoztatja tudatlanságát, zsidó és keresztény ellenességét , gyűlöletét. Ezen kívül nem elfogadható a Tilos Rádió és az ahhoz közel álló baloLdali és szélsőliberális erők védekezése, akik a műsorvezető ittasságát hozzák fel mentségül, hiszen ez fokozottabban veti fel a Tilos Rádió vezetőségének felelősségét, már csak azért is, mert nem először engedték Bajtai Zoltánt ittasan a mikrofon közelébe. Nyilvánvaló, hogy csak ilyen hasonló meggyőződésű, és érzelmű vezetés mellett merte megtenni Bajtai Zoltán, hogy a Szentestét keresztényellenes gyűlöletbeszéddel fertőzze. Véleményünk szerint ez indokolja a Tilos Rádió állami támogatásának megvonását, és mivel tevékenysége nyilvánvalóan gyűlöletkeltésre irányul, kérjük az ORTT Testületét, vonja vissza a frekvenciát a Tilos Rádiótól. Ha nem így tenne, az a cinkosság vállalását jelentené a testület részéről, és azt, hogy szélsőséges liberális és anarchista erők továbbra is mérgezhetik a magyar társadalmat. A Tilos Rádió megnyilvánulásai ellen a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége megteszi a szükséges jogi lépéseket.
Budapest 2003 12. 30.