Mai adásunkban egy fantasztikus, kategorizálhatatlan koreai-amerikai queer művészről, Johanna Hedváról, és az ő „fogyatékossággal” kapcsolatos elméletéről fogunk beszélgetni. Hedva ír, zenél, előad, és magát csak antikapitalista pszichonauta boszorkánynak nevezi. Szeptemberben megjelent esszékötete, a How To Tell When We Will Die: On Pain, Disability, and Doom (kb.: „Miből lehet tudni, mikor halunk meg? – Fájdalomról, fogyatékosságról és kárhozatról”) és az ebben szereplő Sick Woman Theory lesz a fő témánk. Ajánlott mindenkinek, aki érezte már magát „fogyatékosnak” és/vagy nőnek. Annak, aki még sosem élt át effélét, na annak aztán pláne ajánlott!
Képleírás:
A plakáton egy élénkpiros ruhát viselő, magához gyógyszeresdobozokat ölelő nő fotója látható. A nő egy ágyon fekszik, fekete hajában fehér csík, testén ékszerek, tetoválás, száján fekete rúzs. Elgyötört arccal néz a kamerába. A kép feliratai: Jonanna Hedva, Sick Woman Theory, Szombat 17.30, Tilos Rádió, #Parart Kollektíva
Könnyen érthető leírás:
Adásunk vendége Johanna Hedva. Hedva koreai-amerikai. Hedva művész. Hedva olyan művész, akit nehéz besorolni, mert írni is szokott, zenélni is szokott és előadni is szokott.
Hedva queer.
A queer azt jelenti, hogy olyan ember, aki nem érzi jól magát a megszokott fiú/lány és férfi/nő szerepekben.
Hedva antikapitalista.
Hedva antikapitalista. Ez azt jelenti, hogy szerinte jobb lenne, ha egész másféle társadalomban élnénk.
Hedva pszichonauta. Ez azt jelenti, hogy Hedvát érdekli, hogyan lehet különféle módokon gondolkodni.
Hedva boszorkánynak is szokta nevezni magát.
Hedvának szeptemberben megjelent egy könyve angolul. Ennek a címe magyarra fordítva ez:
Miből lehet tudni, mikor halunk meg? – Fájdalomról, fogyatékosságról és kárhozatról.
Ebben a könyvben van egy írás, aminek Sick Woman Theory az angol címe. Ezt nehéz jól lefordítani. Szó szerint azt jelenti, hogy „beteg nő elmélet”. Erről beszélgerünk ebben az adásban.