nikolaus gerszewski
0:00:00 no wave hírek
április 10 és 13. között a londni cafe otoban 4 napos rezidencián volt a 4 tagú أحمد [ahmed] formáció. a pat thomas (zongora), antonin gerbal (dob), joel grip (nagybőgő) és seymour wright (szaxofon) valós időben értelmezi újra, az 1927 és 1993 között élt, ahmed abdul-malik amerikai jazz zenész, zeneszerző, nagybőgős és oud-játékos zenéjét. a kvartett - nehéz ritmusú, ismétlődő és szinkópikus zenét játszik, amely mélyen a jazz és történelmének homályos mélységeibe nyúlik.
minden előadáson kiválasztanak egy abdul-malik szerzeményt, és azt a felismerhetetlenségig megváltoztatva, de annak szellemét mégis életben tartva adják elő. pat thomas zongorista az 1980-as években fedezte fel a kevéssé ismert nagybőgős és oudistát, és azonnal felismerte jelentőségét. abdul-malik jonathan tim jr-ként született brooklynban, bevándorló szülők gyermekeként, és azért változtatta meg a nevét, hogy megerősítse iszlám identitását és szudáni származását. családja a karib-tengerről származott, nem szudánból, de ő ennél messzebbre nyúlt vissza, visszaszerezve diaszpórikus afrikai örökségét. zenekarvezetőként abdul-malik arab hangszereket - qanun, darbuka, negyedekre és ötödökre hangolt hegedű - épített be együtteseibe. az 50-es évek végén és a 60-as évek elején megjelent albumai, mint a "Jazz Sahara" és az "East Meets West", a modális jazz új formáját hozták létre.
أحمد [ahmed]: antonin gerbal, joel grip, pat thomas, seymour wright (fotó: david laskowski)
thomas fel akarta éleszteni abdul-malik zenéjét, hogy felismerjék zenei jelentőségét. érdeklődését megosztotta seymour wright szaxofonossal, aki ezután csatlakozott a thomas, grip, gerbál alkotta اسم [ism] trióhoz, így jött létre az أحمد [ahmed]. együtt egyfajta szupergroupot alkotnak, mindegyikük az európai improvizatív zenei színtér más-más csillagképének sztárja. csak élőben lépnek fel, gyakorlás vagy előzetes tervezés nélkül. thomas és wright londonban, grip berlinben, gerbal párizsban él. az أحمد [ahmed] tavaly a trafóban fellépett az uh fesztiválon. az أحمد [ahmed] kulcsa az ismétlés és a változás. mindenki egyhuzamban játssza végig az egész koncertet, és mindenki ismétli magát. a variációk azonban elkerülhetetlenül előre viszik a zenét.
أحمد [ahmed] négy estés rezidenciája, ahol minden este adnak egy koncertet, egybeesik az új, az amerikai astral spirit kiadónál áprilisban megjelenő „Wood Blues” dupla nagylemez megjelenésével.
olyan valakinek a (zenei) nyomában jártak, aki megelőzte őket, megelőzte önmagát, vagy legalábbis megelőzte saját korszakát, az ötvenes évek végét, és az övékét, a 20. század végét és a 21. század elejét, amelyben mielőtt ők rátaláltak, éppen hogy csak a diszkográfiája szinten volt jelen.
szintén április elején a stockholmi fönstret kiadó adta ki "giant beauty" című 5cds boksz szettjüket, ami egy 96 oldalas könyvet is tartalmaz. a kvartett 2022-ben, 5 egymást követő estén játszott stockholmban. ezt az 5 koncertet tartalmazza a doboz.
______________________________________________________________________________
0:03:45 no wave szignál + műsorismertető
április 6-án ünnepelte 60. születésnapját nikolaus gerszewski, magyarorzágon élő német zeneszerző, előadó és kísérleti zenei koncertszervező. az 1980-as években a hamburgi hépzőművészeti főiskola és a düsseldorfi művészeti akadémia szabad művészeti szakán tanult. nem tárgyalkotó művészettel foglalkozott, mielőtt egy dematerializációs folyamat következményeként a hanggal kezdett foglalkozni.
2013 óta a budapesti képzőművészeti egyetemen (mke) és a pécsi tudományegyetemen (pte) tanít kísérleti hangalkotást. tanításának középpontjában a vizuális, konceptuális és akusztikus művészet átmeneti területén álló grafikai és verbális partitúrák állnak.
2004-ben döntött úgy, hogy zeneszerző lesz, és elkezdett kottát tanulmányozni. Amikor egy barátja megismertette vele cornelius cardew "treatise" című grafikai partitúráját, csatlakozott a serve music együtteshez, akikkel egy éven át dolgozott e mű interpretációján. ezzel párhuzamosan kifejlesztette saját grafikus és szimbolikus kottaírását.
nikolaus gerszewski
2006-ban milo lohse-vel a hamburgi christianskirche-ben elindította a forum neue musik koncertsorozatot, ahol a következő években a kísérleti zene nemzetközi nagyjait mutatta be, többek között peter ablingert, sven åke johanssont, keith rowe-t, john tilburyt, christian wolffot, négyessy jánost, eugene chadbourne-t, alvin currant, philip corner-t ésmásokat.
zenéjét európában és az egyesült államokban is előadják. 2011-ben "kodam gobar" című zenekari műve első díjat nyert a hamburger klangwerktage-en, és a berlini work in progress előadásában is bemutatták. 2008-ban bevezette saját műfaji kifejezését, az ordinary musicot. félig improvizatív zenei koncepciókat dolgozott ki, amelyeket amatőrök, néha még gyerekek is előadhatnak. az ordinary music kifejezés azonban nem kizárólag a nem hivatásos előadások számára van fenntartva, hanem olyan zenére utal, amely nem sorolható sem a "klasszikus", sem a "populáris" kategóriába; nem elkötelezett egy bizonyos hagyomány iránt, és nem is szórakoztató céllal készül, ugyanakkor senkit sem zár ki. 2014 óta elsősorban mikrotonális zenét ír. az utóbbi időben egyszerűbb geometriai elveket vagy számsorozatokat használ.
részlet a prae.hu művészeti portállal késtített interjúból:
prae.hu: "kiknek komponálsz, van-e célközönséged, milyen társadalmi réteget, esetleg csoportot szólít meg a zenéd?"
nikolaus gerszewski: "alapvetően nem egyfajta közönségnek komponálok. nagyon hétköznapi anyagokat használok, amelyekkel bárki azonosulni tud, és kategorikusan elutasítok mindenféle társadalmi osztály szerinti különbségtételt a művészetben. ugyanakkor a művészet bizonyos fokig mindig titkos tudáshoz kapcsolódik. ez a tudás alapvetően bárki számára elérhető, persze nem éppen az újságokban találhatók. erőfeszítéseket kell tenni ahhoz, hogy valaki megszerezze, és erre csak nagyon kevesen hajlandóak. ők az én célközönségem."
nikolaus gerszewski
2020 óta tagja a frog peak music zeneszerzői kollektívának. "sustain" című, szóló vibrafonra írt darabja bekerült a smith publications által kiadott "vibraphone century" című antológiába.
"art" című albuma cdr-en a flea kiadónál 2022-ben jelent meg. az első 8 kompozíciót 2018-ban mutatta be a conceptual art quartet (az ensemble resonanz tagjainak részvételével) hamburgban, a golden pudel clubban, a blurred edges zenei fesztiválon. a felvétele a hamburgi audiplex stúdióban készült.
az utolsó két kompozíciót 2020-ban a giusto kamarazenekar előadásában, budapesten a jósika utcában vették fel.
az 1975-ben alapított svájci hat hut records 2019-ben indította el az "ezz-thetics" sorozatot. ebben a sorozatban jelent meg idén gerszewski "three works for strings” című lemeze. a lemezen három kompozíció van, amelyeket a giusto kamarazenekar ad elő. a 2018-es "inert mass"-t 2019-ben az átlátszóhang fesztiválon, a stúdió k-ban adták elő. a 2019-es "lining" és "solid rock" bemutatója 2019-ben a három hollóban, a jazzaj koncertek keretében mutatták be.
aki érdekel, a tilos rádió archívumából meghallgathatja a no wave 2011 július 11. adását, ahol nikolaus gerszewski volt az adás vendége.
https://tilos/episode/no-wave/2000/07/11
Nikolaus Gerszewski – ART (2022, CDr, Flea - FLEA011)
00:05:56 1. ART A
00:08:16 műsorismertetés (folytatás)
Nikolaus Gerszewski – ART (2022, CDr, Flea - FLEA011)
00:09:17 2. ART B
00:11:06 műsorismertetés (folytatás)
Nikolaus Gerszewski – ART (2022, CDr, Flea - FLEA011)
00:12:06 3. ART C
00:13:31 műsorismertetés (folytatás)
Nikolaus Gerszewski – ART (2022, CDr, Flea - FLEA011)
00:14:09 4. ART D
00:18:14 5. ART D
00:20:17 6. ART F
00:25:31 7. ART G
00:30:52 9. ART J
00:37:15 10. ART K
00:49:08 műsorismertetés (folytatás)
Nikolaus Gerszewski – 3 Works for Strings (2024, CD, Hat Hut Records, ezz-thetics 1052)
00:49:48 1. Inert Mass
01:13:54 2. Lining
01:37:57 3. Solid Rock
Nikolaus Gerszewski – Ordinary Music Vol. 35: Textures (2015, CD, Creative Source - CS 314 CD)
01:45:59 3. Absent Minded
01:53:02 4. Moments
1:59:26 szöveg + elköszönés
1:59:48 vége