Bartók Béla (Complete Works)

No Wave
2023.03.26. - 22:00
Lejátszás

1881 március 25-én született bartók béla magyar zeneszerző, zongoraművész, népzenekutató, a közép-európai népzene nagy gyűjtője, a zeneakadémia tanára, a 20. század egyik legjelentősebb zeneszerzője.
tegnap meglepődve konstatáltam, hogy eddig még soha nem játszottam a no waveben bartóktól semmit.

Leírás
bartók béla

bartók volt az egyik legfontosabb zeneszerző, aki hozzájárult a 20. század zenéjének kialakításához. zeneszerzőként és az etnomuzikológia egyik megalapítójaként is ötvözte magyarország, románia és más nemzetek népzenéjét saját modernizmusával. bartók hasonló gondolkodású kortársával, kodály zoltánnal együtt széleskörű kutatást indított, megörökítette és átírta a magyar, szlovák és román nyelvterületek népi és paraszti dallamait. e népi anyagok felhasználása műveiben megmutatja kortársainak és a jövő nemzedékének, hogyan lehet a hagyomány és a modernizmus szintézisét megteremteni.
A népzenei anyagokat 3 különböző módon használta fel kompozícióiban.
"a kérdés az, hogy a parasztzene milyen módon kerül átvételre és alakul át modern zenévé.
1. átvehetünk például egy paraszti dallamot változatlanul vagy csak kissé variálva, írhatunk hozzá kíséretet, esetleg néhány nyitó- és zárótételt. ez a fajta munka bizonyos analógiát mutatna bach korálfeldolgozásával.
2. a zeneszerző nem használ fel valódi parasztdallamot, hanem kitalál egy ezekhez hasonló saját dallamot. e módszer és az előző módszer között nincs igazi különbség.
3. a zenéjében sem paraszti dallamok, sem paraszti dallamutánzatok nem találhatók, de áthatja a paraszti zene hangulata. ebben az esetben azt mondhatjuk, hogy teljesen magába szívta a parasztzene nyelvezetét, amely zenei anyanyelvévé vált." bartók béla

0:00:00 no wave hírek
0:03:20 no wave szignál + műsorismertető

Béla Bartók – Complete Works (2016, 32xCD Box szett, Decca – 478 9311)

Leírás

CD18 - Choral & Vocal Works

Leírás

0:05:20 1. Evening (Est), For Male Choir, Bb 30 ( Honved Ensemble Male Choir, text: Harsányi Kálmán)

ez a felvétel 1998 áprilisában a hungaroton stúdiójában készült

CD14 - Chamber Works

Leírás

0:08:54 Szöveg

1938-ban benny goodman, szigeti józsef útján, kérte fel bartókot, hogy írjon számára egy rövid klarinét és hegedű duót zongora kísérettel. ez lett a "kontrasztok” klarinétra, hegedűre és zongorára írt kamaradarab. a darab eredetileg, ahogy 1939 január 9-én New Yorkban a Carnegie Hallban-ben elő is adták, egy két tételből álló rapszódia. később bartók egy harmadik tételt ( a pihenőt) iktatott közbe, és 1940-ben a_ columbia_ lemezfelvételén az ő közreműködésével már így vették fel. a most hallható felvételt 1993 szeptember 13-17 között salzburgban vették fel.

Contrasts (Kontrasztok) For Clarinet, Violin And Piano, BB 116 (Arvid Engegård, Elmar Schmid, András Schiff)
0:09:35 9. I. Verbunkos: Moderato Ben Rimato - Recruiting Dance
0:14:47 10. II. Pihenő: Lento – Relaxation
0:19:34 11. III. Sebes: Allegro Vivace - Fast Dance

CD13 - Chamber Works

Leírás

0:26:21 Szöveg

a 3 tételes "szonáta két zongorára és ütőhangszerekre"_ című darabot az international society for contemporary music felkérésére írta. a darabban mindegyik zongoristához egy ütőhangszeres párosul. előadásához 7 féle ütőhangszer kell. 1938. január 16-án, feleségével __bartókné pásztory ditta_val mutaták be nagy sikerrel. a most hallható felvételt a universal international music 1977 májusában a watfordi _town hall_ban vette fel.

Sonata For Two Pianos And Percussion (Sonata Két Zongorára És Ütőhangszerekre), BB 115 (Piano - Martha Argerich, Stephen Bishop-Kovacevich, Percussion – Michael De Roo, Willy Goudswaard)
0:26:59 5. I. Assai Lento - Allegro Molto
0:40:31 6. II. Lento, Ma Non Troppo
0:47:22 7. III. Allegro Non Troppo

CD28 - Piano Works

Leírás

0:53:49 Szöveg

bartók 1923-ban, buda, pest és óbuda egyesítésének félévszázados jubileuma alkalmából, a város felkérésére komponálta, a 6 részből álló táncszvitet. eredetileg a duna menti népek népzenéjének jellegzetes motívumvilágát akarta egymás mellé tenni, úgy, hogy köztük az összekötő elemekett egy visszatérő, összetéveszthetetlenül magyaros melódiák alkotják. azonban bartók a szlovák epizódot nem tartotta elég érdekesnek, és helyette komponált egy félrehallhatatlanul arabos részt. a lemez anyagát 1998 augusztusában és 1999 augusztusában kocsis zoltán előadásában az universal international music a hamburgi _friedrich-ebert-halle_ben rögzítette.

Dance Suite (Táncszvit), BB 86b (Zoltán Kocsis)
0:54:32 1. I. Moderato
0:57:55 2. II. Allegro molto
1:00:02 3. III. Allegro vivace
1:02:51 4. IV. Molto tranquillo
1:05:02 5. V. Comodo
1:06:01 6. VI. FInale

CD18 - Choral & Vocal Works

Leírás

1:09:48 Szöveg

a 3 tételes cantata profana, a kilenc csodaszarvas alcímmel bartók béla_ egy tenorra, egy baritonra és zenekarra vagy zongorára írt kórusműve, amivel az 1930-as évek magyarországán (is) tapasztalható morális válságra reflektált. az eredeti terv szerint egy a kárpát-medence népeinek folklór- és álomvilágára épülő mű első része lett volna. nem tudni, három, vagy négy részből állt volna ez a sorozat. az azonban egyértelmű, hogy az egyes művek a duna menti népek parasztzenéjéből merítettek volna, s így az egész nagyszabású mű bartók sokszor kifejtett alapeszméjét, a közép-kelet európai országok egymásrautaltságát hirdette volna. a tervből csak az első rész valósult meg a pogány karácsonyi mondakör román népi szövege alapján, bartók fordításában (a természeti világ tisztaságát áhító, társadalomból kilépő, menekülő fiúkból lett csodaszarvasok meséje). az ihletet adó verseket, ún. kolindákat __bartók_ maga gyűjtötte még az első világháború előtt, erdőidecs és felsőoroszi községekben.
a mű egy öreg emberről és kilenc fiáról szól. az öreg ember állandóan vadászni jár, és a gyerekek is ezen nőnek fel. egy napon, amikor egyedül maradnak, szarvassá változnak. amikor az apjuk észreveszi ezt, arra kéri őket, hogy jöjjenek vele haza, de a kilenc szarvassá vált fiú már nem megy többé haza.
a zenei anyagban nincs konkrét román (vagy egyáltalán népzenéből származó) motívum.
a felvétel 1997 júniusában, a budapesti _olasz intézet_ben készült.

Cantata Profana: The Nine Enchanted Stags (A kilenc csodaszarvas), BB.100
(Baritone Vocals – Alexandru Agache, Tenor Vocals – Daróczi Tamás, Choir of Hungarian Radio & TV, Magyar Rádió És Televízió Szinfónikus Zenekara, Budapest Festival Orchestra, Georg Solti)

1:11:32 20. I. Molto Moderato: There Was Once An Old Man
1:18:31 21. II. Andante: But Their Father Grew Impatient
1:26:30 22. III. Moderato: There Was Once An Old Man

CD6 - Orchestral And Stage Works

Leírás

1:29:14 Szöveg

a zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára bartók béla egyik legismertebb zenekarra írt kompozíciója, és a 20. század egyik legeredetibb műve.
a mű komponálására a bázeli kamarazenekar megalakulásának 10. évfordulója alkalmából, paul sacher svájci karmester 1936 júniusában levélben kérte fel bartókot. sacherre feltehetően nagy hatással volt bartók 5. vonósnégyese. tény, hogy nem sokkal a fölkérő levél előtt, a zeneszerző bázeli ismerőse, müller-widmann-né házában előadták bartóknak ezt, az akkor legújabb, 1934-ben komponált vonósnégyesét. bartók június 27. válaszában már jelzi, hogy vonós és ütőhangszerekre írt műre gondol, tehát a vonósokon kívül zongorára, cselesztára, hárfára, xilofonra és ütősökre is szükség lesz. azt is hozzáteszi, hogy bár igyekszik – sacher kérésének megfelelően – technikai szempontból aránylag könnyen előadható művet írni, de ritmikai nehézségeket nem fog tudni elkerülni. a mű befejezésének időpontja 1936. szeptember 7-ére tehető. a premierre 1937. január 21-én került sor. A mű újdonsága nem csak ritmikai természetű, újnak számít több ritkán alkalmazott vonós játékmód is.
a darabot 1985 decemberében, magyarországon vették fel.

Music For Strings, Percussion And Celesta (Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára) BB 114
(Budapest Festival Orchestra, Ivan Fischer)

1:30:27 6. I. Andante Tranquillo
1:37:51 7. II. Allegro
1:45:22 8. III. Adagio
1:52:50 9. IV. Allegro Molto

1:59:51 elköszönés
2:00:10 vége