mark iv
2004-ben mutatkozák be a mark iv-et. a standard és pro modelljeit a c3-as és a nagyobb hangversenyzongorákban lehetett megvenni. az 5 láb 8 inch-es c2-es és a kisebb zongorákhoz, egy kiváló minőségű felhasználói modell állt rendelkezésre. a mark iv sorozat időben átfedésben volt a mark iii modell sorozattal.
disklavier markiv
a mark iv számos technikai újítást hozott mind a standard, mind a pro modellekhez. különösen említésre méltó volt a kalapácsérzékelők kialakításának megváltoztatása. a fémből készült redőnyt lecserélték szürkeárnyalatos érzékelőkre, amely lehetővé tette a kalapács helyzetének folyamatos nyomon követését.
a mark iv kalapácsérzékelőinek kialakítása
a pro modellek ugyanolyan extra pontossággal rögzítették a billentyűk, kalapácsok és pedálok mozgását, mint a korábbi pro-k. a standard és a fogyasztói modellek egyaránt, először rögzítették az una corda és a sustain pedálok mozgását 0-127 értéktartományban. a standard modell a billentyűk elengedési sebességét is rögzítette.
mindezen technikai fejlesztések mellett a disklavier funkciókészlete jelentősen bővült, beleértve:
– vezeték nélküli vezérlő, amely a helyi wi-fi hálózaton keresztül csatlakozik a mark iv-hez:
a mark iv vezérlőrendszere egy beágyazott linux operációs rendszerre épült, és biztosítottak hozzá egy prc100 wi-fi-alapú pda-rendszerű vezérlőt, valamint egy opcionális táblagép típusú vezérlőt. a zongorával azonos hálózaton lévő mac és windows alapú számítógépeken lehetett elérni és futtatni a virtual prc nevű beágyazott java alkalmazást. 2011 januárjában, a yamaha kibővítette a hangszer vezérlési funkcióit egy ingyenes ios-alkalmazással, amely képes volt a hangszert a helyi hálózaton keresztül vezérelni. 2014-től a mark iv az operációs rendszer 4. generációját használja.
a mark iv vezeték nélküli vezérlője
– ethernet-port, amivel a helyi internetes hálózatra lehetett csatlakozni. 2006-ban ennek köszönhetően, a 2.0-s rendszerfrissítéssel, a hangszer távirányítójával felvett előadásokat lehetett megvenni, valamint lehetővé tette a disklavierradio™ nevű új, fizetős felhőalapú streaming szolgáltatás elérését. a néha piano radio néven is ismert disklavierradio számos "csatornát” biztosít, amelyeken a hangszer által reprodukált előadást lehet streamelni.
Bár a disklavier korábbi modelljeihez időnként elérhetők voltak firmware-frissítések, ez a hálózati elérés biztosította a mark iv linux-alapú rendszerének interneten keresztül történő firmware frissítését. a mark iv rendszerfrissítéseivel együtt a yamaha az interneten keresztül bővítette a hangszer működési lehetőségeit. 2013-ban a yamaha egyesítette a beépített videóval szinkronizált lejátszási technológiákat, és a disklavierradio streaming képességeit, és disklaviertv nevén kiegészítő szolgáltatást kínált az ügyfeleinek. a yamaha remote live technológiájával működő disklaviertv szolgáltatás lehetővé tette a videó, hang, valamint a zongora lejátszását vezérlő lejátszási adatokat tartalmazó adások vételét. a yamaha a mark iv és az e3 vásárlóinak lehetősége van számos disklaviertv koncert, valamint a nemzetközi piano-e-competition előadásainak megvásárlására. a tartalom nagy része igény szerint is elérhető, így az ügyfelek bármikor megkaphatják ezeket a koncerteket.
– belső 80 gb-os merevlemez.
– usb port usb adathordozók, például flash meghajtók csatlakoztatásához.
– usb port midi kommunikációhoz.
a rendszer ezenkívül tartalmazott egy belső 80 GB-os merevlemezt, a billentyűzet bal oldala alatt elhelyezett, nalig észrevehető konzolt, a megnövelt számú hangcsatlakozásokhoz, usb portot az usb adathordozók csatlakoztatásához, valamint usb portot a midi kommunikációhoz. a disklavier rendszer egy másik fejlesztése az smpte időkód generálásának és vételének lehetősége volt, ami további hardver használata nélkül lehetővé tette a videóval szinkronizált előadás rögzítését és lejátszását.
a yamaha néhány évvel később a mark iv-hez elérhetővé tett, egy iphone, ipod touch és ipad készülékeken futó vezérlőalkalmazást. az alkalmazás segítségével el lehet érni (vezérelni lehet), a hangszer leggyakrabban használt funkcióit.
a mark iv vezérlő alkalmazása
2006-ban a yamaha a mark iv-hez piacra dobta a remotelesson nevű peer-to-peer kapcsolódási technológiáját, ami lehetővé tette, hogy az informatikai hálózat egyes végpontjai, egy központi kitüntetett csomópont nélkül, közvetlenül egymással tudjanak kommunikálni. a remotelesson lehetővé teszi akár négy mark iv és e3 disklavier összekapcsolását, így bármelyikkel történő lejátszással egyidejűleg egy távoli disklavier is játszhat. bár a funkció a nagyközönség számára nem volt elérhető, disklavier education networkot aktívan használó zeneoktatók és zeneintézmények rendszeresen használták.
a discklavier e3 távirányítója
első generációs e3
2006-ban, amikor még gyártották a mark iv rendszert, a yamaha bemutatta az első generációs e3 disklaviert az egyetlen u1-es álló modellben, valamint a c2-es és annál kisebb zongorákban. bár az első generációs e3-hoz a legmodernebb alkatrészeket használták, alacsonyabb költségű, fogyasztói szintű hangszernek tervezték, amely egy billentyűérzékelő alapú rögzítő rendszerrel és egy látótávolságon belül működő infravörös távirányítóval rendelkezett.
a hangszer tartalmazta az összes, korábban már elfogadottnak számító elsődleges disklavier funkciót, beleértve az alapvető felvételt és lejátszást, a video-szinkronizált felvételt, a firmware- és a funkciófrissítésekhez szükséges internetes hozzáférést, a disklavierradiot és (később) a disklaviertv-t, hogy csak néhányat említsünk. a yamaha később az phone, ipod touch és ipad készülékekhez forgalomba hozott egy vezérlőalkalmazást, amellyel a hangszer szinte összes felhasználói lehetőségéhez hozzá lehetett férni.
dkc-850 upgrade (frissítés)
dkc-850
annak érdekében, hogy számos régebbi disklavier modell az e3-mal azonos vagy ahhoz hasonló szolgáltatásokkal rendelkezzen, a yamaha 2009-ben, a mark iixg és mark iii pro és nem pro verzióinál, forgalomba hozta a továbbfejlesztett, a lemezmeghajtók helyettesítésére szolgáló, vezérlőegységként is használható dkc-850 típusú vezérlőegységét. külsőleg a vezérlőegység kinézete és működése megegyezett az e3 dkc-800-nak hívott vezérlőegységével, és ugyanazokhoz a felhőalapú felhasználói szolgáltatásokhoz biztosított hozzáférést, ugyanakkor nem frissítette a hanggenerátort, és az eredeti vezérlőegységekhez képest lényegesen kevesebb lejátszási / szerkesztési funkcióval rendelkezett. ez nem változtatja meg a korábbi disklavier-k érzékelőinek és mágnesszelepeinek felvételi és lejátszási képességeit, de az e3-hoz közel azonos felhasználói élményt biztosít. emellett biztosította az usb tárolóeszközök csatlakoztathatóságát és az hozzáférést olyan továbbfejlesztett szolgáltatásokhoz, mint például a disklavierradio és a disklaviertv. a régi vezérlőegységhez midi kábeleken keresztül csatlakoztatott dkc-850 típussal a korábbi disklavier típusokat is lehet korszerűsíteni. ebben az esetben azonban a dkc-850 nem támogatja a streaming előadások vételét.
második generációs e3
2012-ben a yamaha befejezte a mark iv rendszer gyártását, és az egyesült államokban az e3 gyakorlatilag minden standard és pro típusú yamaha zongorában és egy du1e3 típusú stúdió álló zongora modellben kapható volt. a kalapácsérzékelőkkel kiegészített standard változatot a c2 és a kisebb zongorákkal meg lehetett venni. minden nagyobb, c3 vagy annál nagyobb zongora pro rendszerrel volt felszerelve.
yamaha du1e3
Körülbelül a második generációs e3-as zongorák bemutatásával egy időben a mark iv, e3 és dkc-850 modellekhez a yamaha bevezette be a korábban már tárgyalt új disklaviertv nevű szolgáltatását, amivel saját zongorájukon élő, hangszeres és vokális hangot is tartalmazó, közvetítéseket tudnak lejátszani és archiválni.
amíg a mark iv-et még gyártották, az árusított e3 modellekben kevésbé kifinomult és olcsóbb felvételi és lejátszási rendszer volt. amikor az e3 sorozatot a nagyobb disklavier modellekkel kibővítették, az 1,85 m-es és nagyobb hangszereket pro funkciókkal egészítette ki. az egyesült államokban ezek a nagyobb modellek csak pro rendszerrel kaphatók, ma pedig az e3 pro az eddigi legfejlettebb disklavier. az e3 vezérlőegysége jobban hasonlít a mark ii, mark iixg és mark iii rendszerek vezérlőegységére, bár ez az első disklavier rendszer, amely már nem tartalmaz belső floppylemez-meghajtót.
a második generációs e3 bemutatása egybeesett az új cx zongorasorozat debütálásával. a cx zongorák olyan tervezési elveken alapulnak, amelyeket a 2010-es cfx hangversenyzongorában alkalmaztak. a cx sorozatú zongorák több éves kutatás és fejlesztés eredményeként születtek. a hangszerek megerősített hátsó kerettel rendelkeznek a tökéletesebb stabilitás érdekében, amely gazdag és rezonáns hangzást biztosít. forradalmian új zongorahúrt, valamint a cfx hangversenyzongorán található kalapácsokat tartalmaznak.
disklavier enspire
a yamaha által 2016 januárjában bemutatott hetedik generációs disklavier, a disklavier enspire a fejlett reprodukáló zongoratechnológia és a vezeték nélküli vezérlés új korszakát indította el. a disklavier e3 helyébe lépő enspire a jelenleg kapható egyetlen teljesen integrált, gyárilag telepített reprodukáló zongora, amely természetes módon képes lejátszani és rögzíteni egy zongoraelőadást.
az enspire a 48 inches (1200 mm) álló zongoráktól, a 9 láb (2,7 m) hosszú hangversenyzongorákig, 14 féle modellben, három különböző rendszerű kivitelben - cl, st és pro - kapható.
enspire cl
az enspire cl egy csak lejátszásra alkalmas modell, amely jelenleg csak a yamaha 5 inches, belépő szintű, gb1k zongorájában, és csak bizonyos piacokon kapható, és nem rendelkezik az st és pro modellek rögzítési és csendes rendszer funkcióival.
enspire st
az enspire st c2x méretben és kisebb méretű koncertzongorában, valamint 2 álló modellben vásárolható meg. az enspire st a szokásos disklavier szolgáltatásokat biztosítja, beleértve a teljes felvételi és lejátszási funkciókat. az összes st modell rendelkezik a csendes funkcióval is.
az st modellek, minden egyes billentyűje folyamatos szürkeárnyalatos redőnnyel, és minden egyes kalapácsa optikai ablak típusú redőnnyel ellátott, érintésmentes optikai érzékelőrendszerrel vannak felszerelve.
az enspire billentyű / kalapács működése
optikai érzékelőket használnak a soft / una corda (lágyító, tompító) - sostenuto (tónus-fentartó / hanghosszabító) -, damper / sustain (lengéscsillapító / hangerő szabályozó) pedálokhoz is. ez az érzékelőrendszer lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy saját előadását, külső vagy speciális szoftver nélkül, természetes módon, szabványos midi formátumban rögzítse. ezen kívül tartalmaz egy speciális telepítést vagy hangszerátalakítás nem igénylő csendes rendszert, amely lehetővé teszi a fejhallgató csatlakoztatást és a hangszer digitális hangjaihoz történő hozzáférést, amelyek között egy speciális, binaurálisan rögzített cfx hangversenyzongora (concert grand) hangminta is található.
mivel a környezeti változások a zongora alkatrészeit és mágnesszelepek működését befolyásolhatják, egy szabadalmaztatott dsp szervomotoros rendszer, a pontos előadás lejátszása érdekében figyeli, és vezérli a billentyűk és a pedálok mozgását. ez a dsp rendszer visszajelzést küld a hangszer processzorának, így tulajdonképpen egy "zárt hurkú” rendszer jön létre. amennyiben a rendszer olyan fizikai mozgást észlel, amely nincs összhangban a megadott lejátszási adatokkal, automatikusan kijavítja magát, és valós időben korrigálja az adott hibát.
enspire pro
a c3x és nagyobb méretű zongorákhoz kapható enspire pro-t a legjobb minőségű akusztikus zongorákkal párosítva, a disklavier-k pro modelljeinél eddig megszokott, mostantól a továbbfejlesztett érintésmentes optikai érzékelők vannak, és a sebesség és a távolság mérésének érdekében minden kalapácsra folyamatos szürkeárnyalatos redőnyöket helyeztek el. ezekkel a redőnyökkel és a kalapács érzékelő visszajelzés (hammer sensor feedback) funkcióval felhasználó számára lehetőség biztosít arra, hogy az előadásokat természetes módon, még pontosabb, még nagyobb felbontású, a yamaha által szabadalmaztatott xp formátumú, felvételeket és lejátszásokat lehessen végezni. ezekben a billentyű és kalapácssebessége 1024, és a pozícionáló pedálok 256 fokozatban vannak tárolva.
a yamaha enspire pro pedál mozgás diagramja
_______________________________________
00:00 zendülő elektronok szignál
00:41 műsorismertetés
Kyle Gann – Hyperchromatica (2018, 2xCD, Other Minds – OM 1025-2) CD2
05:57 3. Neptune Night
20:08 műsorismertetés folytatás
Kyle Gann – Hyperchromatica (2018, 2xCD, Other Minds – OM 1025-2) CD2
25:06 7. Liquid Mechanisms
38:30 műsorismertetés folytatás
Kyle Gann – Geometry (2023, WAV, kylegann1.bandcamp.com – OM 1025-2) CD2
42:37 1. Geometry (Homage to Schillinger)
59:54 vége