Meseország és a gyerekek, pszichológus szemmel

Teszt és Lélek
2020.11.09. - 10:00
Lejátszás

„A mesék kiemelkedő fontossággal bírnak az életünkben, mert azt mutatják meg, ahogyan a világ körülöttünk működik” – kezdik állásfoglalásukat pszichológusok, akik a Meseország mindenkié című könyv kapcsán fejtették ki véleményüket . Hangsúlyozzák, hogy az értékek közvetítésén és a helyzettel való megküzdési módok bemutatásán keresztül a mesék éppen abban tudnak segíteni, hogy az olvasó eljusson egy saját, belső rendig. A Meseország mindenkié fontossága és különlegessége a sokféleségben rejlik. A könyv olyan karaktereket jelenít meg, akik nem vagy nagyon ritkán szerepelnek mesékben, így a kötet mind az érintett csoportok, mind a többségi társadalom tagjainak fontos üzenetet hordoz .

2020 szeptember 20-án mutatta be a Labrisz Egyesület a Meseország mindenkié című mesekönyvet. A könyv 17 műmesében szerepeltet olyan embereket, akik a társadalom peremére szorult csoportok tagjai, vagy valamilyen szempontból mások, mint a többség . Vannak a kötetben egyszülős családban élő gyerekek, vér szerinti szüleivel találkozó örökbefogadott hős, „kisfiús” kislány, a szobáját dekorálni akaró királyfi, roma szereplők, királyfihoz vonzódó királyfi és születési nemét megkérdőjelező és megváltoztató hős. A Meseország mindenkié fontossága és különlegessége a sokféleségben rejlik. A könyv olyan karaktereket jelenít meg, akik nem vagy nagyon ritkán szerepelnek mesékben, így a kötet mind az érintett csoportok, mind a többségi társadalom tagjainak fontos üzenetet hordoz. A könyvben megjelenő szereplőkhöz hasonló gyerekek számára a könyv azért jelentős, mert saját magunk elfogadása és pozitív önértékelésünk szempontjából elengedhetetlen, hogy találkozzunk hozzánk hasonló, pozitív hősökkel, akik példaképként szolgálhatnak ahhoz, hogy a csoportot, amelynek tagjai vagyunk, pozitív színben lássuk (Tajfel, 1974). Ugyanakkor számtalan kutatás bizonyítja, hogy az el-nem-fogadottság és a kirekesztő környezet hatására a társadalom többségétől különböző emberek komoly szorongást és krízist élnek át (Lick, Durso és Johnson, 2013), mely elidegeníti őket a többségtől, így hozva létre egy megosztott társadalmat (Hopkins és Blackwood, 2011).(Pszichológusok állásfoglalása a Meseország mindenkié c. mesekönyv kapcsán)

Vendégeink: MÁRKNÉ RIBICZEY NÓRA ÉVa, pszichólógus
egyetemi adjunktus, az ELTE PPK Fejlődés- és Klinikai Gyermekpszichológia Tanszék
oktató, aPedagógiai Pszichológia Kutatócsoport
kutatócsoport-vezetője,
Dr. Bátki Anna, klinikai szakpszichológust, pár- és családterapeutát, az ELTE oktatója
-- Mészáros Aranka iskolapszichológussal

https://24.hu/kultura/2020/10/02/meseorszag-mindenkie-tompa-andrea-finy-petry-peer-krisztina-mese-pszichologia-terapia-onismeret/

https://konyvesmagazin.hu/friss/boldizsar_ildiko_meseorszag_mindenkie.html