A mozaik- vagy patchwork családok azok a családok, ahol vagy az egyik, vagy másik, vagy netán mindkét fél már válás után, gyermekekkel érkezik az új kapcsolatba, tehát az új család a különböző családrészek összeolvadásából jön létre. Jellegzetessége, hogy nincs két egyforma mintázat, minden család egyedi, ugyanakkor besorolhatóak az alábbi típusokba:
https://www.egyszulos-magazin.hu/single-post/mozaikcsalad-egyszulo-valas-tanacsok
A mozaikcsaládokra jellemző, hogy az egyik szülő csak adott időtartamban él együtt a gyerekekkel, akik ingáznak a két „családrendszer” között. Emiatt a családban betöltött szerepek nem egyértelműek, ami gyakran akadályozza a családi harmónia kialakulását. Éppen ezért fontos, hogy ezeket a szerepeket és a szabályokat újradefiniáljuk, amivel jelentősen megnőhet az esélye annak, hogy a mozaikcsaládban kialakuljon a vágyott családi harmónia.
A mozaikcsalád működési szabályai eltérnek a hagyományos család működésétől.
https://pszicholiget.blog.hu/2018/09/10/mozaikcsalad-mitoszok
Azok, akik egy ilyen családformát úgy akarnak működtetni, mint a korábbi családjukat, szükségszerűen csalódnak majd. A pótszülő-nevelt gyermek illeszkedés kihívásai mellett ezt a családformát gyakran terhelik az exházastárssal összefüggő lelki, kapcsolattartási, anyagi terhek, konfliktusok. Az új helyzethez való alkalmazkodás általában minden résztvevőtől (szülőktől, gyermekektől egyaránt) nagy rugalmasságot kíván.
A mozaikcsaládos lét különleges kihívásai ezáltal speciális megoldásokat igényelnek, melyeket csak tudatos, tájékozott hozzáállással tudunk kezelni. A mozaikcsalád nagyon sérülékeny rendszer, megőrzéséhez elengedhetetlen a problémákról való tájékozódás, valamint toleranciára, érzelmi intelligenciára; önfejlesztésre van szükség.
A húsz évvel ezelőtti pszichológiai források a mozaikcsaládok felbomlásának 75%-os arányát mérték; amit a felmerülő problémákkal magyarázhatunk. Ma már ennél alacsonyabb válási arányt prognosztizálnak, azonban mindenképpen érdemes tudni, hogy a mozaikcsalád sérülékeny rendszer, csak azon az áron maradhat fenn, ha mindkét partner tudatosan önfejlődésre törekszik. A szoros, mély párkapcsolat, a megfelelő önismeret, a jó kommunikáció és konfliktuskezelés elengedhetetlen kelléke egy ilyen rendszer életképességének. Külföldön edukációs programok, önsegítő csoportok, családterápiás megközelítés és mentálhigiénés tanácsadás is rendelkezésre áll az érintettek számára.
ttps://www.facebook.com/events/398113077810072/
Vendégeink a műsorban a Gubancoldó Mediációs és Családi Tanácsadó Műhely munkatársai : Shala Aliz szociális munkás, mediátor, pár- és családterapeuta jelölt, Csepely-Szücs Orsolya szociális munkás, mediátor, pár- és családterapeuta jelölt, Miszlang Zsófia iskolapszichológus, pár- és családterapeuta jelölt