A Semmelweis Egyetem Nőgyógyászati Klinikáján végzett vizsgálatból az derült ki, hogy Magyarországon csaknem minden ötödik pár termékenységi nehézséggel küzd. A fogantatáshoz a test és a lélek együttes beleegyezésére van szükség. Ellenkező esetben a megtermékenyülés nem jön létre (Forgács, 2002).
Nehéz eldönteni, hogy az úgynevezett biológiai meddőséggel (amikor bizonyítottan szervi eltérés az oka a gyermektelenségnek), vagy a pszichés meddőséggel (nincs kimutatható szervi ok) nehezebb megküzdeni az érintett pároknak. Fontos, hogy utóbbi esetén az okok mindig egyediek, nem lehet, nem szabad általánosítani. Nehéz a konkrétumot megtalálni. Túl nagy a stressz? Párkapcsolati krízis, vagy épp hangulatzavar áll a háttérben? Esetleg az anyaságtól való tudatalatti félelem? Ahány meddőségi eset, annyiféle történés lehet a kiváltó ok.
https://m.youtube.com/watch?v=O-9UWwh4MPI
Az esetek jelentős részében a vizsgálatok után kiderül, hogy a spontán teherbeesésnek nincs akadálya. De a párkapcsolatot egyre inkább megviseli a remény és reménytelenség váltakozásával átélt próbálkozások sorozata. Első nekifutásra hiába tűnik könnyűnek a kitartás, a véd- és dacszövetség a bajban, és a „majd mi ketten megoldjuk, ne mondjuk el senkinek!” Az idő múlásával párhuzamosan tűnik el a varázs, nő a feszültség a hétköznapokban és az intim együttlétekben is. A sikertelenség ténye rövid idő alatt párkapcsolati krízissé fajulhat. Nemritkán az is előfordulhat, hogy a pár pszichés állapota akadályozza a fogantatást.
A gyermekáldásra várás, a várandósság idejének nehézségeiről , a magzattal való kapcsolat elmélyítésének lehetőségeiről beszélünk vendégünkkel.
Vendégünk: Andrek Andrea pszichológus, a Magyar Pre- és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság elnökségi tagja, az ELTE perinatális szaktanácsadó szakirányú továbbképzési szak szakmai koordinátora és oktatója, a Melleted a Helyem Egyesület munkatársa