Traumatikus emlékek feldolgozása - az EMDR terápia segítségével!

Teszt és Lélek
2016.07.02. - 10:30
Lejátszás

EMDReye
Közel 500 féle pszichoterápia létezik, ám tudományos vizsgálatok csak a töredéküket támasztják alá. A Magyarországon még újnak számító EMDR-terápia hatásmechanizmusát még vizsgálják, hatékonyságát azonban számos kutatás igazol!
Az EMDR a traumák feldolgozását célzó módszerek egyike. Kidolgozója az amerikai dr. Francine Shapiro, aki a történet szerint a nyolcvanas évek végén egy érzelmileg megterhelő helyzetben, a parkban sétálva szemével intenzíven követte a fák leveleinek mozgását, és arra lett figyelmes, hogy szemeinek mozgása következtében feszültsége csökken, az érzelmi megterhelés enyhül. Innen származik az eljárás elnevezése is: Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) – vagyis szemmozgásokkal történő deszenzitizálás és újrafeldolgozás.

Mire használják az EMDR-t?
A megrázó eseményeket bizonyos esetekben nem tudjuk feldolgozni, így azok lelki problémákhoz vezethetnek. Gyakran a traumatikus esemény kényszerítő erővel, váratlanul ránk törő emlékképei, az események újraélése (ijesztő képek, „flash-backek” és rémálmok) jelentik a fő problémát. Szintén gyakori panasz az ijedősség, ingerlékenység, alvászavar vagy egyfajta elkerülő magatartás kialakulása. Ilyenkor poszttraumás stressz zavarról (PTSD) beszélünk. Az EMDR rendkívül hatékony traumafeldolgozási technika, amelyet e speciális tünetegyüttes kezelésére használhatunk.

Emellett az EMDR minden olyan pszichés tünetegyüttes kezelésében alkalmazható, amelyek összetett trauma vagy hosszan tartó stressz hatásaival összefüggésben alakultak ki. Alkalmazásának mérlegelésekor a kiindulópont az, hogy a fennálló tünetek egy vagy több károsító hatású élmény következményeként jöttek-e létre.

A módszer kifejezetten a traumák feldolgozását, ezeknek az úgynevezett önéletrajzi emlékezetbe való integrálását segíti. „Sokunknak ismerős a jelenség, hogy életünk egy-egy kiemelkedően nehéz pillanatára mennyire élesen emlékszünk: gyakran olyan, mintha a kép belefagyna az emlékezetünkbe. Az ilyen megterhelő emlékeket ugyanis gyakran másképp tároljuk, mint a normál emlékeket” –

Vendégünk: Steinberg Johanna, a Magyar EMDR Egyesület alelnöke.
http://www.egyensulyrendelo.hu/index.php?menu_id=4&almenu_id=4

http://www.emdr.hu/#!altalanos-informacio/c1w4e

EMDR