Logoterápia és egzisztenciaanalízis
http://moly.hu/konyvek/viktor-e-frankl-megis-mondj-igent-az-eletre
A logoterápia kifejezés a logosz szóból eredeztethető, ami többek között értelmet jelent.
A logoterápia középpontjában a lét értelmére való törekvés áll. Frankl szerint a lét értelmére való törekvés minden ember sajátja, és csak az ember sajátja. Az állatok sok teljesítménye felülmúlhatja az emberét (pl. hangyák kolóniája), de nehezen elképzelhető, hogy egy állat saját létének értelme felől érdeklődjön. Az ember értelemkeresése egyáltalán nem beteges, hanem normális jelenség, még ha az értelemkereső ember a benne lévő frusztráció miatt nem is érzi magát normálisnak.
A logoterápia és egzisztenciaanalízis, a harmadik bécsi pszichoterápiás irányzat, melynek megalapítója Viktor E. Frankl (1905-1997), orvos, filozófus. Elméletének egyik fő gondolata, hogy az embert leginkább az "életértelem akarása" motiválja. Erre utal a "logos" szó megjelenése a megnevezésben. Frankl szerint az ember feladata az értelem-beteljesítés, az értékek megvalósítása.
Sokszor azért nem vagyunk "jól", mert nem úgy élünk, nem abba az irányba tartunk, ahová a személyes értékrendünk hívna. Az is előfordulhat, hogy egyszerre több irányból érkezik a hívás, ilyenkor nem tudjuk, hogy hogyan döntsünk. Vagy éppenséggel egyáltalán nem hallunk semmit, és elképzelésünk sincs, hogy merre induljunk, és hogy miért. Ezekben a helyzetekben lehet a segítségünkre a logoterápia és egzisztenciaanalízis a személyes találkozások alkalmával.
Az egzisztenciaanalízis során kirajzolódik a sajátosan ránk jellemző mintázat: életünk eseményei, értékei, értékrendje, személyiségünk és személyünk lényege.
A logoterápia testi és lelki adottságaink figyelembevétele mellett a szellemi személy voltunkat, önfelülmúlási képességünket, humorunkat szólítja meg. Abban segít, hogy szellemi képességeinket használva szabadon és felelősen tudjunk dönteni a felismert értékek mellett, néha a testi és lelki szükségleteinkkel szemben is. Hiszen a szabad és felelős döntés, és az ennek megfelelő elkötelezett cselekvés az alapja annak, hogy önmagunkon túl mutató, értelmes életet élhessünk.
Vendégünk Pataky Krisztina
logoterápiai tanácsadó és személyiségfejlesztő,
pszichológus, tanár