2024.03.01. - 10:30
Vendégünk dr. Köves Alexandra ökológiai közgazdász, a Zöld Egyenlőség podcast házigazdája (Corvinus) és Fertetics Mandy fenntarthatósági szakértő (Alternate).
A témák:
- Hogyan lehet fenntartható egy vállalt – mit mond az elmélet és mit mond a gyakorlat?
- Tóth Gergely Valóban Felelős Válallata - teljes ez a lista?
- méret
- termék / szolgáltatás -> az ÜGY
- ökonomizmus / gazdasági fenntarthatóság
- igazságosság
- szállítás
- Szükséges -e a nagy szervezetek?
- Szervezetfejlesztés új modelljei (pl. Teal) feltételezik-e, hogy hány ember tud együtt dolgozni / ügyközpontú működésben is megvan ez a határ?
- Lehetséges-e hogy a pénzügyi fenntarthatóság nem lesz egyenlő a növekedéssel, azaz a nemnövekedés is elegendő bevételt hoz?
- Egyén vs vállalat felelőssége – mikor nem terhelik át az egyénre, mikor csinálnak olyat, hogy fájdalmas legyen nekik is pl. bio-t ne csak a fogyasztó fizesse meg?
- Shaming mennyire működik a vállalatvezetők szempontjából?
- Van-e kutatás, hogy mi váltja ki a transzformációt a cégvezetőknél?
- Jó példák, akik tényleg elindultak a fenntartható működés útján
- Hallgatói visszajelzés alapján: ki mondja meg, hogy ki mit csinálhat, ami fenntartható, mitől ne lesz ez egy Tervhivatal?
- „Nem állítom tehát, hogy a vállalati felelősség mindig összeegyeztethető az üzleti szempontokkal, viszont azt sem, hogy a több felelősség mindig több pénzbe kerül. Amit állítunk, hogy a felelősség nem pénzkérdés. Ha magánemberként becsületes vagyok, az általában nem jelent számomra anyagi hátrányt, néha talán igen, de semmiképpen sem anyagi mérlegelés kérdése. Amint költség-haszon elemzés alapján döntök, becsületesen járjak-e el, tisztességem igencsak ingatag lábakon áll.” (prof. dr. Tóth gergely)