A fénykép egy rögzített pillanat, mindig azt mutatja meg, ami már elmúlt. De arról is árulkodik, hogy volt ott valaki, egy szemtanú, aki látta mindazt, ami történt. Így a fényképezés nyomhagyás az időben az utánunk jövőknek.
Miről mesélnek a régi fotográfiák, a családi albumok fekete-fehér képei? Hogyan lehet az elmúlt pillanatok titkait és ezáltal a rejtett történetek mélyrétegeit kiolvasni? Miként válhat a fotózás az önolvasás és önírás önismereti eszközévé?
Irodalom és fotográfia több ponton összekapcsolódik. Nádas Péter, Závada Pál, Erdős Virág, Bartis Attila, Vida Gábor és még számos alkotó bátran átlépi és le is bontja e két művészet határvonalait. Az irodalomterápiás alkalmakon is bevett gyakorlat a képek, képkártyák alkalmazása. A vizuális történetek éppúgy segítik az önismereti munkát, mint a betűvel írottak.
Vendégünk Kerekes Emőke fotográfus Erdélyben született, de már Magyarországon nőtt fel. Művészeti tanulmányait követően visszaköltözött szülőföldjére. Fotóprojektjeiben a saját családja, illetve szűkebb és tágabb lakókörnyezete látható és láthatatlan történetein keresztül igyekszik feltárni és értelmezni saját identitásának gyökereit, megismerni, megérteni és gyógyítani az eltitkolt és gyakran szégyellt traumák okozta sebeket. Emőke KopiaKollektiva néven művészeti egyesületet alapított néhány éve, hogy a vizuális történetolvasás, illetve mesélés ismereteit eljuttassa a kortárs kulturális javaktól gyakran teljesen elzárt erdélyi falvakba is.
Bővebben:
Tracklista:
01. PUSH UP - What Have You Made? (kezdődött: 00:00:55)
02. Nazar Kozhukhar, Alexei Aigui, Yaroslav Kovalev, Mikhail Dubov, Ensemble 4'33'' - Equus I (kezdődött: 00:01:36)
03. alt-J - Taro (kezdődött: 00:30:36)
04. alt-J - Something Good (kezdődött: 01:04:20)
05. Depeche Mode - Photographic (2006 Remaster) (kezdődött: 01:29:21)