A vers mint a megértés útja - Péczely Dórával és Borszuk Valériával beszélgetünk

Egyenes Labirintus
2024.04.13. - 17:30
Lejátszás

EL_konyvek_az_uton_20240413.jpeg

„Azért olvasunk, hogy megértsünk valamit, vagy hogy elinduljunk a megértés útján. Az olvasás lényegi működésünk, csaknem annyira, mint a levegővétel.” – írja Alberto Manguel Az olvasás történetében.

A közelmúlt kollektív válságainak a hatására a bizonytalanság életünk állandó részévé vált. Sokszor nem tudjuk, hol találunk biztos kapaszkodókat, hová fordulhatunk segítségért a kapcsolódás és az értelem keresésében.

A versek azzal segítenek, hogy általuk rá tudunk nézni a nagy kérdésekre, tudatosítják bennünk létezésünket, és arra ösztönöznek, hogy tisztázzuk személyes viszonyunkat az alapvető létkérdésekhez és értékekhez.

A versek szavakat adnak, hogy megnevezzük, mit élünk át, mit érzünk, kik vagyunk és hol vagyunk a világban, metaforáikkal, szimbólumaikkal olyan nehéz érzéseket és élményeket is megközelíthetővé tesznek, amikre másként nem lennének szavaink. Gyakran nem szolgálnak kész válaszokkal, de mindig segítenek feltenni a megfelelő kérdéseket, ami után elindulhatunk a nekünk releváns válaszok felfedezésére.

A magyar költészet napja kapcsán a versek feltáró, útbaigazító és útjelző szerepéről beszélgetünk. Vendégeink: Péczely Dóra és Borszuk Valéria

 

Borszuk Valéria
szociálpedagógus, irodalomterapeuta. A lelki egészség megőrzésnek és fejlesztésnek lehetőségei érdeklik. Segítő eszköztárának bővítése céljából addiktológiai konzultáns, coach, mediátor képzéseket végzett, fejlesztő biblioterapeuta oklevelét az Apor Vilmos Katolikus Főiskolán szerezte. 
Szenvedélyes és laikus olvasónak tartja magát, szívügye az olvasás népszerűsítés. Másfél évtizede végez szociális segítő munkát fogvatartottakkal, szenvedélybetegekkel, hátrányos helyzetű felnőttekkel és gyermekekkel, továbbál a veszprémi Emberszabás Pedagógiai Műhely vállalkozásában irodalomterápiás csoportokat tart fiataloknak és felnőtteknek.

Péczely Dóra
irodalmi szerkesztő, kritikus, irodalomterapeuta. Felsőfokú tanulmányait az ELTE (magyar–esztétika), majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (biblioterápia) végezte. 
Az elmúlt évtizedekben a Palatinus, a Magvető, a Helikon Kiadónál és a Pagony–Tilos az Á Könyveknél dolgozott irodalmi szerkesztőként. Kritikakötete Összenézett írások címmel jelent meg, modern táncról, filmekről és irodalomról szóló szövegekkel. 
2022-ben szerzett biblioterapeuta végzettséget, szakdolgozatát a „kapunyitó” generáció biblioterápiájáról írta. A Magyar Irodalomterápiás Társaság tagja.

 

 

 

Tracklista:

01. Hans Zimmer - Paul's Dream (kezdődött: 00:01:25)

02. Charmey - Renouvellement (kezdődött: 00:02:25)

03. Netzer Battle - Trance Locomotion (kezdődött: 00:03:05)

04. Nazar Kozhukhar, Alexei Aigui, Yaroslav Kovalev, Mikhail Dubov, Ensemble 4'33'' - Equus I (kezdődött: 00:03:25)

05. Tigran Hamasyan - The Poet (kezdődött: 00:32:26)

06. Brad Mehldau - Exit Music (For a Film) (kezdődött: 01:01:47)