szakmai önéletrajz, nagyrészt a kvantummechanika szemszögéből
A Budapesti Műszaki Egyetemen diplomáztam, ahol erős matematikai alapokat követeltek meg, külön matematikai kurzusok is voltak, pl. numerikus analízisből is, a diplomamunkám fontos része volt az elméleti megoldásokról szoftver megírása.
Néhány év ipari gyakorlat után óraadóként visszakerültem az egyetemre, tanítottam mechanikát, a számítástechnika egyetemi hajnalán számítástechnikát, sok számítógépes nyelven (Algol, Fortran, Pascal, Basic…) szinte minden elérhető számítógépen, míg elérkeztünk a személyi számítógépekig, amelyet mind a mai napig, ami a laptop, mindre írtam szoftvereket. Nagyrészt mérnöki problémák megoldásairól, ez volt a kenyérkereset eszköze. A doktori fokozatot is ezek alapján szereztem meg a BME-n. 1976 óta a BME-n dolgozom, mint tudományos munkatárs.
Már a diplomaírás előtt felmerült a mostani könyv alapgondolata – és ez a gondolat nem hagyott nyugodni, elkezdődött a csillagászat-fizika-kvantummechanika mélyebb
megismerése, tanulás, próbálkozások szoftverekkel, számokkal, grafikai megoldásokkal…
Az első cikket a témában 1990-ben publikáltam (angolul), a Schrödinger-egyenletre alapozott hipotézis, amelyben megjelent már több szép gondolat pl. „a térnek és az időnek nincs immanens léptéke” és a cikk címe hallatlanul szerényen: „A New World-Model”.
2012-ben angolul megjelent a „Relativisztikus kvantummechanika és a bolygórendszer” című írás (könyv), ez akár a mostani könyv egyik fejezete lehetne.
2015-ben egy amerikai-kanadai folyóiratban jelent meg a témát továbbfolytató cikkem.
2017-ben magyarul („Icuri Picuri Világegyetem”), majd amerikában angolul 2020-ban („Teensy Weensy Universe”) könyv jelent meg. 2022-ben további cikket írtam a témában.
2023-ban jelent meg a mostani könyv, egyszerre magyarul és angolul („az IDŐ léptékei”, „the Scales of Time”).
a könyvek linkjei:
https://www.researchgate.net/
https://www.researchgate.net/
------------------------
Az adás közben felmerült témák kiegészítő anyagai:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Parker_napszonda
Tabula Smaragdina
Quod est inferius, est sicut quod est superius, et quod est superius est sicut quod est inferius ad perpetranda miracula rei unis.
Ami fenn van, ugyanaz, mint ami lenn van, és ami lenn van, ugyanaz, mint ami fenn van, így érted meg az egy varázslatát.