Mátó Áron: Zsebben elférő morális probléma – az okostelefon etikája

3. utas
2023.10.11. - 10:00
Lejátszás

Mato-Aron.jpeg

Az ELTE neveléstudományi doktori iskola hallgatója vagyok, megrögzött egyetemista,mellette óraadó történelemtanár. Élek-halok a váratlan, kreatív, általában elsőre őrültségnek tűnő ötletekért, ezeket próbálom szisztematikusan előteremteni a diákokban és előállítani magamban. Henrik Ibsen szavai jutnak az eszembe: „Mondja, ki nem beteg ezen a világon?”

Az okostelefon mobilitása és okossága révén válik etikai szereplővé. Az okostelefon zsebben hordozható személyi számítógép, amely az internet lehetőségköréhez könnyedén hozzáfér. Ebből adódik, hogy az okostelefon soha nem látott mértékében válik elménk, memóriánk kiterjesztésévé, 21. századi köldökzsinórrá. Nem véletlen, hogy problémás használata népegészségügyi problémává vált. Kutatásom célja az okostelefon filozófiai-etikai megközelítése, a problémás használat megelőzése.

Egy pedagógiai program, amely céljául a problémás okostelefon-használat hatékony prevencióját tűzi ki, kénytelen a protektív és rizikó elmélet alapvetéseit felhasználva, a problémás használattól leginkább óvó védőfaktorokat (önkontroll és reziliencia) felmérni és megerősíteni. Az okostelefon morális vizsgálatára szolgál az ún. morális beállítódás fogalma, amely célzottan méri fel az okostelefonnal kapcsolatos morális attitűdöket és képességeket.

A kutatás során egy pedagógiai kísérlet keretein belül bemeneti és kimeneti mérésekkel ellenőriztem a program sikerességét, egy-egy féléves etapban etikaórákon foglalkoztam az okostelefonnal, annak etikai-morális vonzataival, problémáival 8. illetve 11. osztályos csoportokkal.

A pedagógiai kísérlet során a bementi és kimeneti mérések között több esetben volt tapasztalható változás a védőfaktorokban és a morális beállítódásban. Meglepetésként mégsem az önkontroll, hanem a reziliencia áll közelebb a morális beállítódáshoz, valamint nem a 8.-os, hanem a 11.-es csoportnál volt detektálható nagyobb változás. Azonban a morális beálltódás és a többi konstruktum közötti viszony feltérképezéséhez további kutatások szükségesek. A jövőben a program tökéletesítése és további kísérletek megvalósítása van tervben.