A tudás (és a) hatalom

A tudás (és a) hatalom

minden második kedd 18:00-19:30

A műsor középpontjába olyan tudományos szakkérdéseket és kutatásokat szeretnénk állítani, amelyek a szélesebb közvélemény számára is izgalmasak lehetnek.

tudománypolitika
Feliratkozás

Betöltés...

A műsor középpontjába olyan tudományos szakkérdéseket és kutatásokat szeretnénk állítani, amelyek a szélesebb közvélemény számára is izgalmasak lehetnek. Meghívott vendégeink a terítékre kerülő szakkérdések avatott szakértői lesznek. Célunk a műsorral az, hogy bemutassuk, milyen kutatások zajlanak a magyar tudományosság műhelyeiben, így elsősorban a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteiben valamint az egyetemek falai között. Szeretnénk az első pillantásra elvontnak tűnő kérdéseket közel hozni a szélesebb közvéleményhez azzal, hogy kötetlen beszélgetés formájában, a téma szempontjából laikus hallgató számára is érthető és befogadható formában beszélgetünk az eredményekről, valamint azok társadalmi hasznosságáról. Tapasztalatunk szerint ugyanis legyenek bár a hazánkban zajló kutatások bármily kiválóak, problémát jelent az, ha ezekről nem közérthetően, vagy túl keveset kommunikál a szakmai szféra. Úgy véljük, hogy a tudományosság világa nem lehet önmagába forduló, különösen a „post-truth” korszakában nem, különben hitelét vesztik a tudományosság intézményei, és végső soron eredményei is.

Innen ered hát a műsor címének első fele, vagyis a „tudomány”.

És hogy miért „politika”? Egyrészt azért, mert témaválasztásaink során igyekszünk majd tekintettel lenni a politikai diskurzusban is valamilyen formában aktuálisan felmerülő szakkérdésekre. Ilyen lehet például a klímaváltozás problémaköre, a védőoltások kérdése, a kórházi fertőzések ellen való fellépés lehetősége, vagy akár az innováció mibenléte.

Másrészt, tagadhatatlan, hogy a műsor ötlete a Magyar Tudományos Akadémia körül kialakult viták eredményeként született meg. Ebben a diskurzusban gyakran elhangzik, hogy az MTA falai között jelenleg zajló kutatásoknak nincs kimutatható haszna. Mi azonban úgy látjuk, hogy kutatási eredményeink hasznosítása nagyon sok esetben szakpolitikai döntést igényelne – erre azonban az egyéni kutató már nem lehet hatással. Különösen igaz ez a humántudományok területén, mint például a magyarságkutatás kérdése, vagy a művészeti alkotások megítélése. Meghívott vendégeinkkel arról is szeretnénk beszélgetni, hogy az általuk kutatott témák mennyire átpolitizáltak, illetve nyitottak-e a szakpolitikai döntéshozók az eredmények hasznosítására.


Betöltés...

Levél a műsorkészítőknek

Feladó

Tárgy

Üzenet